AKTUALNOŚCI

 

 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W WTZ
12.04.2017

Zgodnie z tradycją odbyło się u nas uroczyste Śniadanie Wielkanocne. W tym roku gościliśmy Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes - pana Tadeusza Skibę, Wiceprezes Stowarzyszenia oraz dyrektor WTZ z os. Górali - panią Jolantę Janas, a także byłą Dyrektor naszych WTZ - panią Elżbietę Datkę. Wśród zaproszonych gości byli również zaprzyjaźnieni z naszymm warsztatem: Marek Motyka - trener, były piłkarz Wisły Kraków i reprezentacji Polski, Bogdan Zając - asystent selekcjonera Reprezentacji Polski Adama Nawałki, Andrzej Kukla - żongler, rekordzista Księgi Guinnessa, pani Janina Dolaś z sąsiedniego sklepu spożywczego, przedstawiciel Domu Zwierzynieckiego - Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Franciszkanin brat Jan Pawlik. Nie zabrakło też byłych i oczywiście obecnych uczestników WTZ. Śniadanie poprzedziły życzenia wielkanocne, składane przez gości oraz recytacje wierszy czytanych przez uczestników i terapeutów WTZ. Jak co roku czas spędziliśmy w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

 


 

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH
09.04.2017

W Niedzielę Palmową, tj. 09.04.2017. odbył się konkurs palm wielkanocnych organizowany przez nasze Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes. Na potrzeby konkursu zostały udostępnione krużganki Klasztoru Franciszkanów przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Zaproszone zostały ośrodki zajmujące się rehabilitacją osób niepełnosprawnych (Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, czy Ośrodki Wsparcia) z terenu województwa małopolskiego. Konkurs odbywał się w różnych kategoriach: palma oryginalna, najdłuższa palma, najmniejsza palma i palma tradycyjna. Niestety nasza palma nie wygrała w żadnej kategorii.

 


 

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC
30.03.2017


Dnia 30.03.2017.r. odbyła się całodniowa wycieczka z naszego WTZ do Niepołomic. Wszystkie osoby zgłoszone na wycieczkę przyszły na godz.8.30. Po zebraniu i sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy w drogę. Przed dotarciem na miejsce na prośbę Zbyszka odwiedziliśmy zabytkowy Cmentarz Żydowski, gdzie mogliśmy podziwiać stare zapomniane nagrobki. Potem udaliśmy się na Rynek w Niepołomicach, gdzie spacerowaliśmy po dziedzińcu zamkowym oraz oglądaliśmy wystawę poświęconą odrestaurowaniu Zamku w Niepołomicach. Później udaliśmy się busem w drogę do Puszczy Niepołomickiej, gdzie spacerowaliśmy po lesie, podziwiliśmy uroki natury i można było odetchnąć świeżym powietrzem. Na koniec naszej wycieczki poszliśmy zjeść i się napić, a potem ruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa, gdzie byliśmy ok. godz. 15.00. Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana i ciekawa.

Kamil

 


 

JAPOŃSKA WYSTAWA "ONNA" W MUZEUM NARODOWYM
28.03.2017

Dnia 28.03.2017 r. odbyło się wyjście z naszego WTZ do Muzeum Narodowego na wystawę japońską pt. "Onna". Na wystawie można było zobaczyć drzeworyty i malarstwo japońskie, których tematem przewodnim było piękno, siła i ekstaza. Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ujmują w wyjątkowy sposób temat japońskiej kobiety, prezentują wizerunki i impresje z jej życia, utrwalone w malarstwie i drzeworycie. Odsłaniają one niezwykłe kulisy "przepływajacego świata", w tym również sekrety scen intymnych. Moim zdaniem wystawa była bardzo ciekawa, pouczająca i można było się z niej dużo dowiedzieć. Po obejrzeniu wystawy wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

 


 

OTWARCIE WYSTAWY PRAC PLASTYCZNYCH NASZYCH UCZESTNIKÓW
17.03.2017

W piątek 17.03.2017 r. w zaprzyjaźnionej Bibliotece Kraków Filia nr 27 odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników z naszych warsztatów. Wystawa nosi tytuł "Zielono mi..." i jest inspirowana zbliżającą się wiosną. Na wystawie można zobaczyć prace Lucyny, Łukasza, Magdaleny, Piotra, Tomasza, Sylwii i Zbigniewa. Zapraszamy wszystkich chętnych do Biblioteki na ul. Królowej Jadwigi 37b do podziwiania prac naszych artystów.

Kamil

 


 

PREZENTACJA MAŁGORZATY
16.03.2017

Dnia 16.03.2017 r. w naszych warsztatach odbyła się prezentacja multimedialna, którą przygotowała nasza uczestniczka Małgorzata. Tematem prezentacji była zoologią, czyli nauka o organizmach żywych należących do królestwa zwierząt. Dowiedzieliśmy się również dużo o systematyce organizmów żywych oraz o poszczególnych gatunkach zwierząt. Prezentacja była bogata w informacje oraz ilustracje poszczególnych gatunków zwierząt. Moim zdaniem wszystko było bardzo ładnie przygotowane i można było się dużo dowiedzieć.

Kamil

 


 

WERNISAŻ WYSTAWY NA OS. GÓRALI
14.03.2017

Dnia 14.03.2017 pojechaliśmy z Warsztatów na wernisaż wystawy prac plastycznych uczestników wszystkich placówek naszego Stowarzyszenia. W wystawie wzięły udział poszczególne placówki tj,: Warsztaty Terapii Zajęciowej os. Górali 19, Środowiskowy Dom Samopomocy os. Szkolne 30, Ośrodek Wsparcia os. Zielone 7, Mieszkania Chronione os. Ogrodowe 17, Dom Pomocy Społecznej Miłosierny Samarytanin Grabie 28, Dom Pomocy Społecznej os. Hutnicze 5, Kraków i nasz WTZ. Z naszego Warsztatu były prace Ani, Beaty i Krzyśka. Prace wszystkich były bardzo ładne. Oczywiście przed rozpoczęciem wernisażu odbyły się przemówienia prezesa Tadeusza Skiby i innych dyrektorów. Na koniec był poczęstunek - coś na słodko i słono do jedzenia. Potem rozeszliśmy się wszyscy do swoich domów.

Radek

 


 

WYJŚCIE DO KAMIENICY HIPOLITÓW
10.03.2017

Dnia 10.03.2017.r. odbyło się wyjście do Kamienicy Hipolitów w Krakowie na wystawę "Kupując oczami" Wystawa opowiadała o reklamie w przedwojennym Krakowie i przybliża bogaty świat środków reklamowych stosowanych przez miejscowych przedsiębiorców w drugiej połowie XIX wieku i pierwszych dekadach wieku XX. Na wystawie prezentowane były afisze, plakaty i wywieszki, jak również cała gama ulotek, druków firmowych, a nawet oznakowanego papieru pakunkowego. Zobaczyć można również całą paletę opakowań reklamowych, takich jak np. bombonierki po czekoladkach czy puszki po herbacie i kawie, a nawet upominki reklamowe opatrzone zastrzeżonym znakiem towarowym promującym firmę. Moim zdaniem wystawa była bardzo ciekawa i można było się z niej dużo dowiedzieć. Po skończonym oglądnięciu wystawy wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

 


 

DZIEŃ MĘŻCZYZNY
13.03.2017

Dnia 13.03.2017.r. odbył się w naszych warsztatach Dzień Mężczyzny. Wszyscy panowie przyszli na warsztaty na godz.10.30. Gdy weszliśmy na salę główną szła muzyka i był poczęstunek w postaci drożdżówek , kawy, herbaty i wody z cytryną. Każdy mógł wylosować batonika z życzeniami, które przygotowały dla nas nasze koleżanki wraz z terapeutkami. Po posileniu się czekała na nas niespodzianka wszyscy - mieliśmy się ubrać i pojechaliśmy autobusem w stronę ronda Matecznego, gdzie poszliśmy kawałek na nogach do hotelu Wilga na grę w kręgle oraz bilarda. Na miejscu podzieliliśmy się na dwie drużyny. Gra była bardzo fajna i zabawna. Można było też kibicować lub spróbować swoich sił przy stole bilardowym. Pierwsze trzy miejsca w pierwszej drużynie zajęli: Radek, Kamil i Piotrek, a w drugiej drużynie: Artur, Magda i Jola. Moim zdaniem ten dzień spędziliśmy bardzo wesoło i przyjemnie. Po skończonej grze wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

 


 

DZIEŃ KOBIET
08.03.2017

W przeddzień Święta Kobiet zostałyśmy mile poinformowane przez kolegów z Warsztatów, że odbędzie się uroczystość - oczywiście 8 marca. W ten dzień przyszłyśmy później, na godzinę 11.00. Gdy przekroczyłyśmy próg Warsztatów sala była już świątecznie udekorowana- stoły zasłane były białymi obrusami z pomarańczową draperią, zapalonymi świeczkami i tulipanami w wazonach. Muzyka, która szła przez Internet- różne klasyczne piosenki dotyczące kobiet wraz z całą oprawą tworzyły romantyczny klimat. Około godziny dwunastej Panowie złożyli nam serdeczne życzenia i zostałyśmy obdarowane tulipanami. Potem nastąpiła część kulinarna. Na stoły wkroczyły krokiety z barszczem oraz ciastka z kawą. Całość uświetniły kabarety dotyczące relacji damsko-męskich. Uśmiałyśmy się setnie. Tak zakończył się ten uroczysty dzień. Bardzo dziękujemy Wam Panowie!

Małgosia i Magda

 


 

PREZENTACJA NASZEJ UCZESTNICZKI SYLWII
02.03.2017

Na prezentacji były dwa tematy. Pierwszy z nich to ważki. Omawiane były ich budowa, życie i zwyczaje. Prezentowane były slajdy (obrazy olejne, akwarele, zdjęcia o ważkach) przez projektor.
Prezentowana była owadzia biżuteria np. ważki, chrabąszcze, muchy, osa i skorpiony. Drugim tematem prezentacji była Atlantyda. Atlantyda to niezwykła cywilizacja. Prezentowane były obrazy (pierwsi ludzie, architektura, święta i tradycje Atlantydy) - olejne i malowanie przy pomocy tabletu komputerowego.

 


 

ZABAWA OSTATKOWA
24.02.2017


Dnia 24.02.2017.r. w naszych Warsztatach odbyła się zabawa ostatkowa. Wszyscy przyszliśmy na Warsztaty na godz. 10.00. Zabawa rozpoczęła się poczęstunkiem w postaci sałatki jarzynowej, chipsów, paluszków, ciasteczek, napojów oraz pączków. Zabawa była w rytmie muzyki disco polo, były tańce i różne wygibasy można było też zaśpiewać piosenki z karaoke, wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy. Po skończonej zabawie trzeba było wszystko posprzątać. Później wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

   

 


 

GRY I ZABAWY WARSZTATOWE
23.02.2017


Dnia 23.02.2017.r. odbyły się w naszych warsztatach gry i zabawy które przeprowadziły nasze panie praktykantki. Wszyscy zebraliśmy się na sali głównej i podzieliliśmy się na cztery grupy. W każdej z grup byli terapeuci, żeby nam pomóc. Panie stażystki wymyśliły, że podczas rzucania kolorową kostką można było wybrać daną konkurencję np.: kalambury, zgadywanie piosenek, tabu, układanie jak najwięcej słów na wylosowaną literę oraz układanie puzzli. Każde zaliczone przez daną grupę zadania było punktowane. Po ukończonych konkurencjach panie praktykantki zliczyły wszystkie punkty i wyłoniły 3 pierwsze miejsca oraz rozdały na koniec zabawy wszystkim cukierki. Moim zdaniem było bardzo miło i przyjemnie.

Kamil

 


 

WYSTAWA GRZEGÓRZKI
15.02.2017

W dniu 15.02.2017 po południu wybraliśmy się do Muzeum Historycznego na ulicy Królowej Jadwigi na wystawę na temat Grzegórzek z czasów przedwojennych. Pierwszym tematem była Ludność Grzegórzek i różne prace porządkowe dla miasta Krakowa. Już w XV wieku i wcześniej mieszkańcy Grzegórzek zajmowali się uprawą roli, rybołówstwem oraz wyrobem materiałów budowlanych. Wraz z rozwojem przemysłu mieszkańcy zaczęli pracować w nowo powstających zakładach. Bardzo szybko Grzegórzki stały się też miejscem zamieszkania ludności napływowej, zatrudnionej w innych rejonach Krakowa. W połowie XV w. chłopi ze wsi Grzegórzki są wymienieni jako wykonawcy prac porządkowych podczas podnoszenia poziomu rynku i sąsiednich ulic. Mieszkańcy Grzegórzek poprzez udział w tych pracach odrabiali powinności feudalne, jakie ciążyły na nich wobec miasta Krakowa. Podobnie chłopi z Grzegórzek byli zatrudnieni do czyszczenia miasta w XVII i XVIII w. Na przełomie XIX i XX w. Grzegórzki, mimo istniejących kilku dość dużych zakładów przemysłowych, zachowały charakter rolniczy. Świadczą o tym m.in. liczne sprawy prowadzone przez władze gminy a dotyczące tak zwanych szkód polnych. Według spisu z 1869 r. na Piaskach wraz z przysiółkiem Grzegórzki w domostwach mieszkało 722 ludzi. Na przełomie XIX i XX w. ludność Grzegórzek dość znacznie się zwiększyła. W 1910 r. mieszkało tu 4719, a w 1914r. już 5351 ludzi. Grzegórzki w dwudziestoleciu międzywojennym intensywnie się rozwijały. Dynamicznie rozbudowywały się zarówno istniejące tam zakłady przemysłowe, jak i zabudowa typowo miejska. Po 1945 r. Grzegórzki przeszły dość znaczne przeobrażenie. W początkowym okresie PRL-u utrzymywały pozycję dominującego obszaru przemysłowego krakowian, jednakże straciły ją wraz z powstaniem Nowej Huty. Budowa nowego miasta pod Krakowem przyczyniła się do wytyczenia w latach 60. jednego z głównych traktów komunikacyjnych Grzegórzek, czyli alei Pokoju. Grzegórzki po 1945 r. stały się terenem mieszkalnym dla Krakowa. O charakterze Grzegórzek w XIX wieku w znacznej mierze decydowało rozmieszczenie na tym terenie elementów infrastruktury wojskowej należących do systemu obronnego Twierdzy Kraków. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Grzegórzek było przyłączenie tej gminy do Krakowa w kwietniu 1910 r. Petycje w tej sprawie władze Grzegórzek wysyłały wcześniej trzykrotnie, w latach: 1867, 1873 i 1890. Dopiero na początku XX wieku sytuacja i podejście do kwestii przyłączenia okolicznych miejscowości do Krakowa uległy zmianie. Kraków na początku XX wieku potrzebował przestrzeni w związku z rosnącą liczbą ludności oraz dla rozwijającego się przemysłu, a dogodne obszary znajdowały się w najbliższych gminach. Sam proces negocjacji o przyłączeniu do Krakowa był dość długi i burzliwy. Prace nad formalnym przyłączeniem Grzegórzek trwały jeszcze kilka lat. Założeniem i motywem przewodnim wystaw z cyklu Zwierzyniec jest nawiązanie do powstania Wielkiego Krakowa i przypomnienie poszczególnych dzielnic przyłączonych w 1910 r. Także w przypadku wystawy o Grzegórzkach to właśnie ten moment w historii potraktowano jako punkt wyjścia do dalszej narracji.

 

Radek

 

 BALET DWORSKI CRACOVIA DANZA
09.02.2017


Dnia 9.02.2017.r. odbyło się wyjście do Filharmonii Krakowskiej na spektakl Baletu Dworskiego Cracovia Danza, który powstał przy pomocy książki Izabelii Klebiańskiej pt. "Jak tańczono przed wiekami czyli taniec z figurami". Na scenie mogliśmy zobaczyć w jaki sposób ludzie dawniej bawili się na dworach królewskich. W przedstawieniu królowały tańce renesansowe takie jak: pawana, galiarda, almanda, branle, a także barokowy menuet, kurant, gawot i sarabanda, oraz tańce, włoskie jak i hiszpańskie te z XIX wieku: kadryle i kontredanse. Spektakl nie byłby pełen, gdyby na scenie zabrakło dwóch podstawowych polskich tańców: mazura i poloneza. Po obejrzeniu występów zaproszono wszystkich do holu gdzie mogliśmy się nauczyć podstawowych kroków różnych tańców. Moim zdaniem było bardzo fajnie i przyjemnie. Potem wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

 


 

WYSTAWY W MANGGHA
07.02.2017

Dnia 7.02.2017.r. byliśmy w Muzeum Manggha na dwóch wystawach. Pierwsza z nich przedstawiała twórczość Henriego Michaux ibyła zatytułowana "Barbarzyńca w Krakowie". To osobista autorska wystawa hiszpańskiego krytyka sztuki i poety, wybitnego znawcy Juana Manuela Boneta. Kompozycje obrazów były przygotowane dla Muzeum Manggha i były inspirowane sztuką Dalekiego Wschodu , Chin i Japonii. Prace te w sposób naturalny wpisują się w przestrzeń muzeum. Po obejrzeniu tej wystawy udaliśmy się na dół, gdzie znajdowała się druga z wystaw "Szkoda wyrzucić". Prezentowała ona design japońskich opakowań, badała przemiany jakie zaszły w konwencjach pakowania prezentów i upominków ostatniego stulecia. Na wystawie można było obejrzeć również butelki po napojach alkoholowych, perfumy i kosmetyki, puszki po napojach, słodycze i inne różności. Moim zdaniem wystawa była bardzo ciekawa, można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na tematy metod pakowania. Po obejrzeniu wystawy wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Kamil

 


 

 

VI ZIMOWY INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ "INTEGRA FUTSAL CUP" 2017
30.01.2017

W poniedziałek dnia 30.01.2017 byliśmy na turnieju piłki nożnej halowej na os. Handlowym. Zbiórkę mieliśmy na WTZ o godzinie 7:30 lub kto wolał to mógł przyjechać na miejsce na godzinę 8:00. Przed meczami odbyło się losowanie grup. My trafiliśmy do grupy pierwszej z Tygrysami z Oświęcimia, Orłami z Zembrzyc i WTZ Praska. W drugiej grupie byli WTZ Truskawkowa, WTZ Miodowa, WTZ Radwanowice i WTZ Za Torem. Mecze zaczęły się o godzinie 9:00. W dobrym nastawieniu do gry zaczęliśmy mecz, który zremisowaliśmy i jak się okazało dla nas nienajlepszą sytuacją. Pomimo szczerych chęci drugi nasz mecz przegraliśmy 7:0 z Tygrysami z Oświęcimia, jak się okazało z najlepszą drużyną w turnieju. Trzeci mecz w grupie wygraliśmy dość wysoko, tj. 11:0. W grupie zajęliśmy 3 miejsce i rozegraliśmy ostatni mecz o 5 miejsce z WTZ Radwanowice, który pomimo wielkich starań przegraliśmy 2:0. Końcowa kolejność w turnieju układała się w następujący sposób: 1 miejsce Tygrysy z Oświęcimia, 2 miejsce WTZ Truskawkowa, 3 miejsce Orły z Zembrzyc, 4 miejsce WTZ Miodowa, 5 miejsce WTZ Radwanowice, nasz DrimTim na 6 miejscu, 7 miejsce WTZ Za Torem i 8 miejsce WTZ Praska. W trakcie turnieju był poczęstunek - kawa i ciasto, a w przerwie była dobra kiełbaska z chlebem. Mecze skończyły się około godziny 14:00, a potem odbyło się wręczanie nagród. Okazało się, że nasz bramkarz - Radek został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju! Najlepszym zawodnikiem wśród opiekunów został Sebastian z Zembrzyc, a najlepszym zawodnikiem wśród uczestników został wybrany Kamil z WTZ Za Torem, królem strzelców okazał się Paweł z Tygrysów Oświęcim. Po zakończeniu i zdrowych emocjach wszyscy wróciliśmy do swoich domów.

Radek

 


 

SPOTKANIE KOLĘDOWE
26.01.2017

Dnia 26.01.2017 r. w naszym WTZ odbyło się wspólne kolędowanie. Swoją obecnością po raz pierwszy został zaproszony Ojciec Grzegorz należący do zakonu franciszkanów w Krakowie przy placu Wszystkich Świętych. Ojciec Grzegorz śpiewał kolędy i grał na gitarze, a wszyscy śpiewali razem z nim. Były również herbata, kawa, ciastka. Później na kolędowaniu pojawił się Prezes naszego Stowarzyszenia Tadeusz Skiba. Po miłym i przyjemnym kolędowaniu wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów. Moim zdaniem było bardzo sympatycznie i ciepło.

Kamil

 


 

ZABAWA KARNAWAŁOWA
24.01.2017

Dnia 24.01.2017.r. na os. Górali w Nowej Hucie w Centrum Kultury im. Cypriana Kamila Norwida o godz. 15.00 odbyła się Zabawa Karnawałowa 2017. Część z nas którzy mieszkają w pobliżu dotarli na miejsce indywidualnie , reszta pojechała z WTZ . Gdy wszyscy się już dotarli na miejsce nasz Pan Prezes wygłosił przemówienie . Zabawa rozpoczęła się uroczystym polonezem. Potem na rozluźnienie atmosfery zagrała oraz zaśpiewała orkiestra z Harbutowic. Na przystawkę podano sałatkę jarzynowa , ser kozi i plasterki szynki. Po zjedzeniu posiłku poszliśmy na parkiet potańczyć oraz specjalnie dla nas wystąpił zespół pieśni i tańca ubrani w stroje Ludowe. Około godz.17 podano posiłki w postaci kapuśniaczka i barszczu czerwonego oraz kurczaka panierowanego z ziemniakami i surówkami. Potem jeszcze pół godziny potańczyliśmy oraz porozmawialiśmy i zmęczeni zebraliśmy się do naszych domów . Moim skromnym zdaniem Zabawa była bardzo udana, muzyka była wesoła i dobra do tańca i czekamy z utęsknieniem na nastepny rok.

Kamil

 


 

WRAŻENIA Z TURNIEJU W JAROSŁAWIU
16-17.01.2017

Mimo początkowych obaw o naszą formę, udało nam się wejść dobrze w turniej. Wygraliśmy pierwszy mecz z drużyną z Dębicy 2:1, a potem rozgromiliśmy WTZ Tarnów 7:0. Świetnie spisywali się nasi napastnicy oraz bramkarz. Obrońcy także dawali z siebie wszystko, nie dopuszczali do groźnych sytuacji. Pozostałe trzy mecze tego dnia zakończyły się bramkowymi remisami. Wszystkie drużyny były dobrze przygotowane do turnieju, a braki techniczne nadrabiały walecznością i wolą zwycięstwa. Po pierwszym dniu zajmowaliśmy drugie miejsce. Pomiędzy meczami można było napić się kawy i poczęstować się ciastem lub innymi zakąskami. Po meczach udaliśmy się do bursy na ulicę Reymonta 1 w Jarosławiu. Po obiedzie pojechaliśmy do Radawy na ognisko, gdzie zjedliśmy pyszne kiełbaski. Wyspawszy się zjedliśmy treściwe śniadanie po czym udaliśmy się na halę na dalszą część zmagań. Po ponownym ograniu drużyny z Dębicy staliśmy się faworytami turnieju. Nie zawiedliśmy w ostatnim meczu pokonując drużynę z Jarosławia 4:3, mimo tego iż przegrywaliśmy 0:3 na 5 minut przed końcem meczu! Wygraliśmy cały turniej! Otrzymaliśmy duży puchar i paterę. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Dariusz Barski, strzelec 7 bramek dla naszej drużyny. Strzeliliśmy 20 bramek, tracąc zaledwie 10. Posiliwszy się w restauracji udaliśmy się do busa, którym wróciliśmy do Krakowa.

Maciek i Radek

 


 

II NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ
16-17.01.2017

W ramach projektu "Piłka Łączy" organizowanego przez Polski Związek Organizatorów Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapi Zajęciowej w Jarosławiu, a współfinansowanego ze środków PFRON mamy okazję wyjazdu na turniej piłki nożnej halowej do Jarosławia. Do tego zmagania mieliśmy przygotowania i trzymiesięczny trening rozłożony na dwa do trzech treningów w tygodniu. 16.01.2017 o godzinie 6:00 wyjeżdżamy busem na turniej. Jedziemy grupą tj. uczestnicy i grupa wsparcia naszych Warsztatów. Po dotarciu będzie rejestracja i odprawa drużyn. O 9:45 odbędzie się prezentacja ekip, a otwarcie turnieju będzie o godzinie 10:00. W turnieju będą rywalizacje z następującymi drużynami: WTZ Kolbuszowa, ZAZ Jarosław, WTZ Tarnów, ZAZ Rymanów Zdrój, WTZ "Radość" z Dębicy. W turnieju przewidziane są dwa dni zmagań, gdzie w pierwszym dniu będzie najczystszy w swojej postaci sport - mecze "każdy z każdym". Już na sam początek będzie mega występ grupy tanecznej FOXSAL z CK w Przemyślu. Po meczach o godzinie 14:30 mamy zakwaterowanie (w Bursie Międzyszkolnej). O 15:00 obiad i potem wyjazd integracyjny do Radawy na kulig i pieczenie kiełbasek. Natomiast w drugim dniu planowane są zmagania w grupach mistrzowskich, atrakcyjnie zapowiadający się mecz towarzyski opiekunów pomiędzy Team "Piłka Łączy", a Team PSONI i egzamin umiejętności popularnego Turbokozaka w kategorii Zawodnik+Trener, a także występ grupy tanecznej Saltatio. Turniej kończy się o godzinie 14:00 i zaraz potem wracamy do domów.

Radek

 


 

ZABAWA SYLWESTROWA
30.12.2016

Dnia 30.12.2016r. w naszych Warsztatach odbyła się Zabawa Sylwestrowa. Wszyscy przyszliśmy na godz.9.00 jak zostało to ustalone dzień wcześniej. Na stole były przygotowane przekąski w postaci: napojów, chipsy, ciasteczek oraz innych smakołyków. Były również tańce przy dobrej i skocznej muzyce. Punktualnie o godz.12.00 w samo południe otworzyliśmy szampana bezalkoholowego, po czym wszyscy złożyliśmy sobie życzeniu. Po złożeniu życzeń trzeba było wszystko posprzątać i umyć naczynia. Moim zdaniem zabawa była bardzo fajna i udana.

   

 


 

WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH
29.12.2016

29 grudnia w czwartek jeszcze w świątecznych nastrojach wybraliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory na wystawę szopek krakowskich. Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych. Pierwsze szopki krakowskie zaczęły powstawać na przełomie XVIII i XIX wieku. Były one dziełami cieśli krakowskich, którzy w okresie świątecznym chodzili ze swoimi szopkami po krakowskich domach. Z biegiem lat, najważniejszą rolę w budowaniu szopek zaczęła odgrywać architektura szopki. Ich twórcy wzorowali się na wieżach mariackich, wykonywano także miniatury Wawelu, Barbakanu i sukiennic. Tradycja szopkarska zaczęła być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Początkowo wytwarzano dwa rodzaje szopek. Pierwsze, małe szopki pozbawione scen lalkowych, przeznaczone były na pamiątki. Można było zakupić je pod kościołem Mariackim. Drugie, bardzo duże szopki, wykonywane były z niezwykłą precyzją i artyzmem. Ich wysokość dochodziła nawet do kilku metrów. Przeznaczone były do tradycyjnych jasełek w trakcie kolędowania. Skonstruowanie takiej szopki było niezwykle pracochłonne i kosztowne. Pierwsze szopki pojawiły się na krakowskim rynku w 1937 roku, kiedy to, Dyrektor Muzeum Historycznego, dr Jerzy Dobrzycki, ogłosił konkurs szopek krakowskich. Po II wojnie światowej, wytwarzaniem szopek mógł zająć się praktycznie każdy i tak też zostało do dziś. W każdy pierwszy czwartek grudnia, na Rynku Głównym w Krakowie, przy pomniku Adama Mickiewicza, twórcy szopek prezentują swoje dzieła. Każdego roku wystawa ta gromadzi tłumy ciekawych krakowian i turystów.

 


 

ŻYWA SZOPKA
27.12.2016

Dnia 27.12.2016 r. nasze warsztaty zostały zaproszone przez prezesa GAUDIUM ET SPES Tadeusza Skibę na oglądanie żywej szopki Bożonarodzeniowej w DPS os. Hutnicze. Szopka umiejscowiona na wolnym powietrzu okazała się ciekawym pomysłem artystycznym. Wielu z nas po raz pierwszy zobaczyło coś takiego. Udział wzięli w niej uczestnicy DPS Hutnicze oraz zwierzęta przywiezione z DPS w Sułkowie. Byli więc Józef z Maryją i dzieciątkiem, pastuszkowie i trzej królowie. W obsadę ludzką dobrze wkomponowały się zwierzęta: kucyki, kózka, baranki, kury, gołębie i kaczki, które stanowiły żywe tło całego przedsięwzięcia. Samą szopkę wykonano z drewna i słomy. Dla gości gospodarze przygotowali poczęstunek pierniki i ciepłą herbatę. Wyjście uważamy za udane, dostarczyło nam miłych wrażeń estetycznych, szkoda tylko że pogoda nie sprzyjała, padał bowiem deszcz, było zimno i wietrznie. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 


 

WIGILIA DLA UCZESTNIKÓW GRUPY WSPARCIA
22.12.2016

W godzinach popołudniowych we czwartek 22.12.2016 odbyła się Wigilia dla uczestników grupy wsparcia, tych pracujących i niepracujących zorganizowana w Warsztatach z ul. Królowej Jadwigi 81. Także uczestnikiem Wigilii była zaprzyjaźniona z Warsztatami pani Malawska która właśnie w tym dniu obchodziła 95-te urodziny. Wszyscy zaśpiewaliśmy jej 100 lat. Po podzieleniu się opłatkiem w miłej atmosferze zasiedliśmy do Wigilijnego stołu. Były świąteczne posiłki np. barszcz z uszkami ryby i sałatki. Dużo między sobą rozmawialiśmy. Późnym popołudniem świątecznym nastroju rozeszliśmy się do domów.

 


 

WIGILIA W NOWEJ HUCIE
21.12.2016

W środę dnia 21 grudnia na Szklanych domach w Nowej Hucie spotkaliśmy się na Wigilii. Oprócz nas na spotkaniu wigilijnym byli uczestnicy ze wszystkich placówek naszego Stowarzyszenia Gaudium et Spes: Warsztatów Terapii Zajęciowej z os. Górali 19, Środowiskowego Domu Samopomocy z os. Szkolnego 30, Ośrodka Wsparcia z os. Zielonego 7, Mieszkań Chronionych z os. Ogrodowego 17, Domu Pomocy Społecznej Miłosierny Samarytanin w Grabiu 28 i Domu Pomocy Społecznej z os. Hutniczego 5. Na powitanie przed opłatkiem nasz Prezes złożył wszystkim życzenia. Życzenia usłyszeliśmy także od księdza i dyrektorów placówek. Po opłatku był posiłek wigilijny, a potem śpiewane były kolędy przez chór i wszystkich obecnych.

 


 

WYJAZD NA ZAWODY W KRĘGLE DO OŚWIĘCIMIA
30.11.2016

W dniu 30.11.2016 pojechaliśmy busem do Oświęcimia na zawody w kręgle. Wyjechaliśmy o godzinie 8:00 i byliśmy na miejscu około godziny 10:00. Zawody zaczęły się o godzinie 10:00. Mieliśmy z warsztatów dwie drużyny. Pierwsza w składzie: Mirek, Artur i Radek, druga to: Kamil, Ewelina i Basia. Gra była bardzo ekscytująca. Graliśmy po dwie tury. Gra zakończyła się około godziny 12:00 i na koniec było wręczenie nagród i dyplomów z podziękowaniami. Potem pojechaliśmy do budynku Stowarzyszenia Bratnich Serc "Oświęcim", gdzie był smaczny poczęstunek. Przyjechaliśmy do Warsztatów około godziny 14:00. Było bardzo miło.

 

Radek

 


 

FINAŁY KRAKOWSKICH SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH GAUDIUM
8.11.2016

W dniu 8 listopada 2016 roku w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się Koncert Laureatów Krakowskich Spotkań Artystycznych "Gaudium". Prowadzącą Koncert była pani Iwona Konieczkowska. Na początku Koncertu wzięły udział w tańcu uczestniczki Ośrodka wsparcia dla osób Starszych znajdującego się na os. Zielonym, nr budynku 7, podległego Stowarzyszeniu Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes. W tych tańcach występowały też w konkursie scenicznym na Krakowskich Spotkaniach Artystycznych "Gaudium", które miały miejsce w dniach od 26 do 29 września 2016 roku. Następnie odbyły się uroczyste: przywitanie przybyłych Gości, wprowadzenie do Koncertu oraz przemówienia. Później została wręczona nagroda Postaci Gaudium- przełożonemu zakonu ojców Bonifratrów za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Następnie zatańczyły pary, które zostały nagrodzone w konkursie tanecznym na Krakowskich Spotkaniach Artystycznych "Gaudium" z dni od 26 do 29 września 2016 roku. Za taniec na Koncercie także dostały nagrody. Osoby te w czasie Koncertu, jak również na "Gaudium" 29 września wykonywały walc angielski i jive. Później wystąpił Zespół ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Brzeska ze spektaklem pt. "Druga szansa", który uplasował się na I miejscu.
Następnie zostały odczytane protokoły konkursu scenicznego i plastycznego oraz wręczone nagrody uczestnikom tych konkursów. Na koniec miało miejsce uroczyste zamknięcie Koncertu.

 

 


 

 

KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE GAUDIUM
27-29.09.2016

W dniach 27 do 29 września 2016 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Nowej Hucie odbyły się 38. Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium. Pierwszego dnia o godz. 11:00 w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie na oś. Szklane Domy była msza święta inaugurująca Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium. Po mszy cała nasza grupa udała się do NCK-u, gdzie odbyło się przywitanie nas przez prowadzącego p. Roberta Wyróda oraz p. Prezesa Tadeusza Skibę. Po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego i wręczeniu upominków był występ aktorki Katarzyny Ptasińskiej pt. "Oblicza kobiecości". Po występie udaliśmy się na obiad i do swoich domów. W drugi dzień odbyły się występy teatralne z różnych ośrodków, Warsztatów i innych placówek z terenu Krakowa. Drugiego dnia prowadzącymi byli pracownicy naszych WTZ p. Jola i P. Paweł. Po wszystkich występach nastąpiło liczenie głosów i wręczenie nagrody publiczności, czyli "Gaudynki". I miejsce zajęło Samorządowe Przedszkole Specjalne nr 100 z os. Uroczego w Krakowie za przedstawienie "W krainie Piotrusia Pana". Po występach odbył się koncert gościa specjalnego ze Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 z Warszawy pt. "Jeden rytm, jeden świat". Po koncercie udaliśmy się na pyszny obiad, a później do domów. Trzeciego dnia, we środę prowadzącym występy był Juliusz Chrząstowski. Wszystkich przedstawień tego dnia było dziesięć, a I miejsce oraz Nagrodę Publiczności zajął Dom Internat Gomel z Białorusi za spektakl pt. "Moja Hiszpania". Po przedstawieniach wszyscy chętni udali się na obiad, a potem rozeszliśmy się do swoich domów. We czwartek był już ostatni dzień Spotkań Artystycznych Gaudium, które poprowadził Maciej Małysa. Tego dnia przedstawień było dziewięć, ale były one krótkie, ponieważ później miał się odbyć konkurs taneczny. Po występach teatralnych odbyło się ogłoszenie wyników. I miejsce zajęły Warsztaty Terapii Zajęciowej Proszówki z Bochni za przedstawienie "Ja i Ty". Po przedstawieniu był obiad, a potem odbył się konkurs taneczny. Po zakończeniu konkursu tanecznego była zabawa taneczna. Po zabawie udaliśmy się do swoich domów.


Kamil i Basia

 


 

WYJAZD KUDŁACZE
16-18.09.2016

W dniach od 16.09. do 18.09. odbył się 3-dniowy wyjazd do schroniska "Kudłacze" koło Myślenic. Zbiórka uczestników wybierających się na wyjazd odbyła się o godz. 9.00 w WTZ. Część osób pojechała autami z p. Dyrektor i p. Jolą, a reszta osób p. Lucyną i p. Pawłem busem warsztatowym. Na miejscu byliśmy ok. godz. 11.30, gdzie zakwaterowaliśmy się i poznaliśmy właścicieli schroniska, którzy wyjaśnili nam, jakie zasady obowiązują podczas naszego pobytu. Potem udaliśmy się do pokojów, gdzie rozpakowaliśmy swoje rzeczy. Po rozpakowaniu bagaży udaliśmy się na dół do bufetu, gdzie czekał na nas pyszny obiad w postaci kotleta schabowego z ziemniakami i mizerią. Po sytym obiedzie poszliśmy na wycieczkę przez las do Obserwatorium Astronomicznego w Lubomirze, gdzie czekało nas zwiedzanie i oglądanie filmu dokumentalnego o budowie obserwatorium. Po zwiedzeniu obserwatorium wróciliśmy drogą, którą wchodziliśmy na górę przez las do schroniska. Zmęczeni wycieczką odpoczęliśmy w swoich pokojach, a potem czekała na nas pyszna kolacja, na którą zaserwowano nam naleśniki z serem, dżemem i bitą śmietaną. Po sytym posiłku wszyscy zmęczeni i padnięci poszliśmy spać głębokim snem. Następnego dnia, w sobotę zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na kolejną i ostatnią wycieczkę przez las czarnym szlakiem, który był bardzo trudny i wyczerpujący. Niektórzy z nas byli wykończeni i zmęczeni, ale na szczęście wszystkim udało się dojść do celu, czyli na Suchą Polanę. Po powrocie z lasu do schroniska odpoczęliśmy, a kto chciał mógł na dole zagrać w różne gry i zabawy. Później był obiad w postaci gulaszu z ziemniakami i surówką z marchewki. Późnym popołudniem odbył się długo wyczekiwany kociołek palony na ognisku i kiełbaski. Było bardzo miło i przyjemnie. Gdy wszyscy pojedli, poszliśmy do swoich pokoi spakować się, bo następnego dnia po śniadaniu mieliśmy wyjeżdżać do Krakowa. Rano po zjedzeniu śniadania znieśliśmy na dół swoje bagaże i pożegnaliśmy się z właścicielami schroniska. Spakowaliśmy do busa swoje bagaże i wyruszyliśmy do Krakowa do swoich obowiązków i czekających na nas rodzin.


Kamil i Basia

 


 

PROJEKT PIŁKA ŁĄCZY

Od września do listopada bierzemy udział w treningach piłkarskich pod nazwą "Piłka łączy" organizowanych przez Podkarpacki Związek Organizatorów Zakładów Aktywności Zawodowej z Jarosławia. Na treningach można się poczuć jak w prawdziwej drużynie. Po rozgrzewce wykonujemy serie ćwiczeń zakończonych krótką gierką treningową. Zaangażowanie uczestników jest bardzo duże, wylewamy siódme poty i można powiedzieć, że "gryziemy murawę", chociaż gramy na tartanie i w hali pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 32.

Maciek

 


 

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KSIĘDZA KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO
08.09.2016

Zostaliśmy zaproszeni na Mszę Świętą w intencji Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego na godz. 15.00 w dniu 8 września 2016 roku. Msza Św. odbyła się w Bazylice Mariackiej i została rozpoczęta Koronką do Miłosierdzia Bożego. Pogoda była bardzo słoneczna. Mszę świętą sprawował Infułat Archiprezbiter Bazyliki Mariackiej Dariusz Raś, natomiast kazanie zostało wygłoszone przez innego księdza, który w swym kazaniu wspominał zmarłego Księdza Kardynała Macharskiego, Św. Matkę Teresę z Kalkuty i Św. Jana Pawła II. Ksiądz głosił także, żeby czynić dobro i Miłosierdzie Boże względem drugiego człowieka. Podkreślił też, że nie wolno odwracać się od drugiego człowieka znajdującego się w potrzebie. Przemówienia wygłosili także Prezes naszego Stowarzyszenia - Pan Tadeusz Skiba i Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

 


 

WYCIECZKA DO CZUŁOWA
07.09.2016


We środę wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę do miejscowości Czułów. Zbiórka zapisanych na wyjazd uczestników odbyła się w WTZ o godz.8:00, a później pojechaliśmy busem warsztatowym z panem Pawłem oraz panią Lucyną. Gdy dotarliśmy na miejsce, poszliśmy spacerem w stronę lasu, skąd doszliśmy wyznaczonym szlakiem do ruin zamku w Tenczynie. Następnie zeszliśmy na dół do busa, którym pojechaliśmy na dalszy ciąg wycieczki do Skałek Mnikowskich. Na miejscu zrobiliśmy sobie kilka zdjęć oraz poszliśmy na niedługi spacer. Po spacerze wróciliśmy do Krakowa, gdzie rozeszliśmy się do swoich domów.


Kamil i Basia

 


 

ZAWODY WĘDKARSKIE W NOWEJ HUCIE
06.07.2016

Jak co roku na zalewie w Nowej Hucie odbyły się zawody wędkarskie. Pojechaliśmy tam naszym warsztatowym busem. Na miejscu rozdali nam przynętę, wędki i poszliśmy łowić ryby. Choć nic nie brało to i tak była dobra atmosfera. Po zawodach wędkarskich rozeszliśmy się do domu.

Artur

 


 

WYCIECZKA BORONIÓWKA
28.06.2016

Na wycieczkę do Boroniówki wyjechaliśmy o godz. 9.00 z WTZ. Po godzinie drogi byliśmy już na miejscu. Okolica była bardzo ładna. Zwiedzaliśmy młyn i okoliczne zabudowania, łącznie ze starym domem pochodzącym z XIX wieku. Ponadto w Boroniówce był jeszcze stary tartak, który działa do dziś - można ciąć pnie na deski. Po obejrzeniu tych atrakcji gospodarze zrobili nam ognisko, na którym piekliśmy kiełbasy. Po kilku godzinach zaczęliśmy się zbierać w podróż powrotną. Zajechaliśmy do Krakowa około godz. 15.00. Wycieczka była bardzo fajna i przyjemna.

Krzysztof

 


 

WYCIECZKA DO ZOO
17.06.2016

Dnia 17.06.2016 r. odbyła się warsztatowa wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Poszliśmy rano z Warsztatów do autobusu, który zawiózł nas do ZOO. Na miejscu podzieliliśmy się na grupy i ustaliliśmy, o której godzinie mamy się spotkać w ustalonym miejscu. Każda grupa poszła w innym kierunku. W ZOO można było robić zdjęcia oraz oglądać wiele gatunków zwierząt takich jak np. zwierzęta nocne, żyrafy w niedawno wybudowanych wybiegach i niedawno przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego pingwiny. Po obejrzeniu zwierząt wszyscy spotkaliśmy się w ustalonym miejscu, skąd wyruszyliśmy do autobusu i rozjechaliśmy się do swoich domów.


Kamil i Basia

 


 

XI INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
NA ZIELONEJ MURAWIE
02.06.2016 - eliminacje,
09.06.2016 - finały

W dniach 2 czerwca (eliminacje) i 9 czerwca (finały) na stadionie Zwierzynieckiego Klubu Sportowego odbyła się jedenasta już edycja naszego turnieju. Gorąco dziękujemy wszystkim zawodnikom i drużynom za udział. Dziękujemy też kibicom, którzy żywiołowo wspierali wszystkie zespoły oraz patronom, sponsorom i wszystkim ludziom dobrej woli, bez których nie udałoby się zorganizować turnieju. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej XII edycji turnieju, która odbędzie się w przyszłym roku!

ZDJĘCIA

 


 

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZESTNIKÓW WTZ

19 maja w Małopolskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Powiśle 11 miało miejsce otwarcie wystawy organizowanej przez MOPS i nasz WTZ. Tematem przewodnim wystawy były kultura i zabytki Krakowa, a autorami prac uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej mieszczących się w Krakowie. Na otwarciu wystawy przygotowany był posiłek w postaci pysznych ciast i innych przekąsek. W trakcie spotkania swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczestnicy jednego z krakowskich WTZ interpretując znane i lubiane polskie piosenki. Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia.

Tomek

 


 

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC
13.04.2016

Dnia 13.04.2016 odbył się kolejny wyjazd z serii wiosennych wyjazdów wycieczkowych. Tym razem nasza grupa odwiedziła Niepołomice. W planie mieliśmy zwiedzanie średniowiecznego zamku niepołomickiego i spacer po Puszczy Niepołomickiej. Niepołomice to urokliwe miasteczko położone niedaleko Krakowa. Jego perełką jest zamek, będący letnią rezydencją królów polskich zwany też drugim Wawelem. Zamek niedawno pieczołowicie odrestaurowano i stanowi on perłę renesansowej architektury. W komnatach zamkowych można podziwiać bogate eksponaty myśliwskie, a także łowieckie zbiory Włodzimierza Puchalskiego. Zwiedzanie z przewodnikiem zajęło nam około dwóch godzin. A że pogoda była słoneczna i gorąca to dla ochłody po zwiedzaniu odwiedziliśmy pobliską lodziarnię. I zjedliśmy pyszne lody. Drugim etapem naszej wycieczki był spacer po Puszczy Niepołomickiej. Wsiedliśmy wiec do naszego busa i pojechaliśmy na miejsce. W puszczy przyroda budzi się po zimie, kwitną kwiatki i drzewa puszczają pierwsze listki. Mocno przypiekające słońce i brak turystów sprawiły że rozleniwiliśmy się i odstresowali. Takie chwile mogłyby trwać wieczność. Lecz niestety, co piękne szybko się kończy. Czas wracać do Krakowa. Wszystkim polecamy takie owocne spędzenie czasu!

 


 

ZMIANY W PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Od tego miesiąca zmieniła się ilość dni, kiedy przygotowywane są posiłki dla wszystkich chętnych. Ilość dni w tygodni zmalała z pięciu do tylko trzech w tygodniu. W pozostałe dwa dni pracownia kulinarna będzie robić posiłki tylko dla siebie. Kurcze, kto to wymyślił? Wszyscy głodni, że język wisi do pasa, a nikt nie je, oprócz tych z kulinarnej. :-) I to czego? Ostatnio mieli pizzę z pieczarkami i szynką! Nowe zasady wymyśliła terapeutka z pracowni kulinarnej - pani Lucynka. Chce przez to sprawić, aby uczestnicy z pracowni nauczyli się przygotowywać wymyślone przez siebie posiłki. Ma to zwiększyć ich samodzielność. Była więc pizza i piszinger. Ciekawe, co będzie w przyszłości, może sushi. :-) Na razie reszta uczestników z tęsknotą wspomina dawne czasy, kiedy przez cały tydzień mogli najeść się do syta i z zazdrością patrzy na spektakl jedzenia smakołyków. Może teraz więcej osób będzie chętnych do pracowni kulinarnej?! :-)

 


 

WYCIECZKA DO CIĘŻKOWIC
05.04.2016

Dni staja się dłuższe, a słońce coraz mocniej przygrzewa, wiosna w pełni. Tydzień temu byliśmy na rozpoczęciu sezonu w Rokowie. Teraz przyszedł czas na Ciężkowice i eksplorację "Kamiennego Miasta". Wczesnym rankiem, no może nie takim wczesnym, bo kilka osób spóźniło się na umówiona godzinę wyjazdu, ruszyliśmy w stronę Ciężkowic. Ciężkowice to niewielkie miasteczko położone w powiecie tarnowskim około 100 km od Krakowa, jadąc w stronę Zakliczyna i Gorlic. Jako jego główną atrakcję przewodniki turystyczne podają "Kamienne Miasto". Jest to zbiór form skalnych przypominających swoim kształtem ludzi, zwierzęta czy budowle utworzonych przez naturę w piaskowcu. Teren "miasta" stanowi rezerwat przyrody, w którym to rosną rzadkie mchy, porosty i inne rośliny. Na miejsce zajechaliśmy około godziny 11 i po krótkim śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na próbę została wystawiona nasza kondycja, która niestety okazała się być kiepską, szlak wiódł pod górę i wielu z nas szło ciężko dysząc. Zima i brak ruchu zrobiły swoje, ale to nic, ćwiczenie czyni mistrza i następnym razem będzie lepiej. Skały rzeczywiście mają ciekawe kształty, oto nazwy niektórych z nich: Czarownica, Pieczarki, Borsuk, Orzeł. Są duże i majestatyczne. Na niektóre można wejść i podziwiać z nich widoki na piękną okolicę. Przejście trasy zajęło nam około 2 godzin, przy czym podczas powrotu pomyliliśmy szlak i o mały włos nie zjechaliśmy na spodniach z góry, gdyż ścieżka była bardzo stroma i wąska. Na dole jeszcze chwila odpoczynku i już siedząc w naszym busie wracaliśmy do Krakowa. Zmęczenie dało nam się we znaki, tak że kilkoro z nas ucięło sobie drzemkę. Ogólnie wyjazd należy zaliczyć do udanych. Z niecierpliwością czekamy na następny, który być może już wkrótce.

 


 

WYJAZD NA RYBY DO ROKOWA
31.03.2016

Nadeszła już wiosna, dlatego idąc starym warsztatowym zwyczajem postanowiliśmy zainaugurować sezon grillowo-wędkarski. Wybraliśmy się więc naszym busem do położonej niedaleko Wadowic miejscowości Roków. Znajdują się tam prywatne stawy rybne, w których można łowić ryby takie jak pstrąg, szczupak, sum, karp, jesiotr i inne. Są tam także tereny zielone, na których można rozłożyć grilla, ławkę czy stół turystyczny. Z Krakowa wyjechaliśmy o 8:30. Na początku naszej wycieczki pogoda pozostawiała wiele do życzenia, było pochmurno i niezbyt ciepło. My jednak z nadzieją i w dobrych humorach podróżowaliśmy w stronę Rokowa. Po niedługiej podróży znaleźliśmy się na miejscu. Rozłożylismy grill oraz stanowiska wędkarskie i cierpliwie czekaliśmy na taaaką rybę. Jednak ryby nie chciały za nic brać. Złowiliśmy tylko parę małych karasi i okonka. W międzyczasie zrobiło się ciepło i słonecznie, dlatego zdjęliśmy kurtki i ciepłą odzież. Pogoda się obroniła, a już myśleliśmy, że będzie klapa. Około południa rozpaliliśmy grill na którym pan Krzysiek upiekł kiełbaski, które wszyscy ze smakiem zjedli. Przed wyjazdem kilka osób kupiło sobie ryby u właściciela stawów, bowiem mimo usilnych starań pana Kuby nic większego się nie złapało. Chociaż w łowieniu ryb odnieśliśmy porażkę, to jednak w dobrych nastrojach wróciliśmy do Krakowa.

 


 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE
23.03.2016

Zgodnie z tradycją odbyło się u nas uroczyste Śniadanie Wielkanocne. W tym roku gościliśmy Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes - pana Tadeusza Skibę, Wiceprezes Stowarzyszenia oraz dyrektor WTZ z os. Górali - panią Jolantę Janas, a także członka Zarządu Stowarzyszenia i zarazem Dyrektor ŚDS z os. Szkolnego - panią Ryszardę Rusowicz. Swoją obecnością zaszczycił nas również radny Dzielnicy VII Miasta Krakowa pan Łukasz Filipiak. Wśród gości byli także: była Dyrektor naszych WTZ - pani Elżbieta Datka, zaprzyjaźniony z naszymi warsztatami Marek Motyka - były piłkarz Wisły Kraków i reprezentacji Polski, delegacja z Zarządu Infrastruktury Sportowej - pan Andrzej Mazur i pani Ewa Kurdziel oraz nasza zaprzyjaźniona sąsiadka - "Babcia Malawska", która od początku istnienia WTZ jest "babcią" wszystkich uczestników i pracowników WTZ. Nie zabrakło też byłych i oczywiście obecnych uczestników WTZ. Śniadanie poprzedziły życzenia wielkanocne, składane przez gości oraz uczestników WTZ. Jak co roku czas spędziliśmy w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

 


 

KIERMASZE WIELKANOCNE 2016

Poniżej przedstawiamy stroiki i kartki świąteczne, które wystawiamy w tym roku na kiermaszach przedświątecznych. Oprócz kiermaszy wszystkie wyroby są dostępne u nas na Królowej Jadwigi. Chętnych zapraszamy!

 


 

KARAOKE W WTZ
19.02.2016

Jak oni śpiewają? A jakże i na naszych warsztatach postanowiono sprawdzic kondycje naszych uczestników w sprawach artystycznych, czyli wykonywania utworów znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Nie był to konkurs przymusowy ale dobrowolny, w szranki postanowiło stanąć czworo naszych uczestników: Kamil B., Paweł, Kamil S., Tomasz i Basia. Wszyscy z zawodników wzięli profesjonalny podkład instrumentalny, przez co wysoko podniesiona była poprzeczka wykonania utworów. Jeśli chodzi o jury, to o wyniku rywalizacji zadecydować miało głosowanie wszystkich uczestników WTZ. I tak piosenkę zespołu "Łzy" pt. "Narcyz" wykonała Basia, za co otrzymała pierwsze miejsce, drugie miejsce za piosenkę Wilków pt."Bohema" otrzymał Tomek, a trzecie miejsce przypadło w udziale Kamilowi B. za piosenkę Maryli Rodowicz pt. "Małgośka". Własciwie to nie było przegranych bo wszyscy startujący w rywalizacji otrzymali te same nagrody. Ci którzy zapragnęli wystąpić w tym warsztatowym The Voice of WTZ, kolokwialnie mówiąc zdali egzamin z śpiewania na piątkę. Z niecierpliwością czekamy na następną edycję.

 


 

ZAMIANA PRACOWNI
LUTY 2016

W lutym tego roku zdecydowaliśmy się zamienić miejca dwóch pracowni: krawieckiej i marketingu. Teraz pracownia marketingu ma więcej miejsca na sprzęt, który został od stycznia powiększony o drukarkę żelową, prasę termiczną i mini prasę 3D, czyli wszystko niezbędne do termosublimacji. Teraz mamy możliwość wykonywania nadruków na koszulkach, kubkach, puzzlach, podkładkach pod myszki i wielu, wielu innych. Chętnych na w/w rzeczy zapraszamy do składania zamówień!

 


 

InteGra Cup 2016
27.01.2016

Integracyjny turniej halowy organizowany od 2012 roku przez Warsztat Terapii Zajęciowej TPD z ul. Truskawkowej przy wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Kraków Nowa Huta. Spotkania tegorocznej jubileuszowej (bo to już 5 lat) edycji Zimowego Integracyjnego Turnieju Piłki Nożnej "Integra Futsal Cup" odbyły się 27 stycznia. Nasz DrimTim oczywiście brał udział i zajął 4 miejsce. Uczestniczyły takie ekipy jak: DrimTim, Radwanowice, Truskawkowa, Praska, Miodowa, Za Torem, Tygrysy, Orły. Najlepszym strzelcem został Dariusz Czyrnek z Miodowej - 5 bramek, najlepszym bramkarzem Andrzej Jaworski z Truskawkowej, a najlepszym zawodnikiem Wojciech Dudziński z Miodowej. Zwyciężyła drużyna z Miodowej.

 


 

KOLĘDOWANIE W WTZ
14.01.2016

Jak co roku spotkaliśmy się na kolędowaniu w WTZ. Śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie zespołu ludowego. Grał pan na akordeonie i cztery panie śpiewały. Zespół zagrał dwie kolędy z repertuaru, którego nie znaliśmy. Pozostałe kolędy były znane, takie jak: "Cicha noc", "Wśród nocnej ciszy" i inne.

 


 

ZABAWA SYLWESTROWA
31.12.2015

Dnia 31.12.2015 odbyła się zabawa sylwestrowa. Najpierw tańczyliśmy, a o dwunastej otwarte zostały szampany pikolo w trzech smakach. Składaliśmy sobie wszyscy życzenia noworoczne. Pracownia kulinarna przygotowała pyszne potrawy takie, jak sałatki, ciasto, kawę i herbatę. Wszyscy się dobrze bawili w ostatni dzień roku.

 


 

TERAPIA ŚMIECHEM
4.12.2015 r.

Dnia 4.12.2015r odbyły się zajęcia "Terapia śmiechem". Polegało to na przykład na kilkukrotnym wymawianiu sylab: "ha ha", "ho ho", "hi hi" aż do wywołania śmiechu w różnych pozycjach - siedząc, stojąc, a nawet leżąc. Podczas tych ćwiczeń wszyscy wesoło śmiali się.

 


 

ZABAWA ANDRZEJKOWA W WTZ
27.11.2015 r.

Od 23-25 listopada 2015 r. razem z Basią przygotowywaliśmy wróżby andrzejkowe z internetu. Znaleźliśmy dużo fajnych wróżb np. z owocami, z butami, wróżba ze sercem, na których były imiona dziewcząt i chłopców, lanie wosku, wróżba z talerzami. W piątek, 27 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Zabawa rozpoczęła się o godz.10.30, była puszczana fajna muzyka, kuchnia nam przygotowała dużo smacznego jedzenia i oczywiście nie mogło zabraknąć wielu wróżb. Zabawa zaczęła się od tańców, a między przerwami tańców były wróżby. Basia zaczęła czytać o zwyczajach wróżb, a potem była pierwsza wróżba z talerzami, druga wróżba polegała na układaniu butów, gdzie panem młodym został nasz kolega Kamil, a ostatnią z wróżb było lanie wosku, gdzie pomagali nam: pani Jola i pan Paweł. Każdy miał jakąś wróżbę z wosku, która coś oznaczała. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, ale zabawa niestety dobiegła końca o godz.14.00. Wszyscy czekamy na zabawę andrzejkową w przyszłym roku.

Kamil

 


 

SZKOLENIE W FIRMIE "AGAWA"
18.11.2015 r.

W środę 18 listopada pojechaliśmy do Tomaszowa Mazowieckiego na szkolenie prowadzone przez firmę Agawa z wykonywania nadruków termoaktywnych. Na szkolenie wyjechaliśmy z Krakowa o godz. 6.00 naszym warsztatowym busem z panem Pawłem - kierowcą i z innymi terapeutami: Pawłem, Kubą i Krzyśkiem. Pojechało też 4 uczestników: Sylwia, Krzysiek, Witek i Ewelina, w sumie 8 osób. Do Tomaszowa Mazowieckiego jechaliśmy około 3 godzin przez autostradę katowicką, a po drodze mieliśmy przystanek na stacji benzynowej. Pogoda nas nie rozpieszczała, cały czas padał deszcz, a po drodze przez okna można było zauważyć tęczę. Szkolenie rozpoczęło się o godz.9.30 i prowadził je pan Jakub Maciejek. Pan Jakub zaprezentował nam urządzenia do wykonywania nadruków: prasy termotransferowe, drukarki do druku laserowego i sublimacji. Na szkoleniu nie mogło także zabraknąć pokazowych nadruków na różnych podłożach np. bawełnianych koszulkach, kubkach, metalu. Było też jeszcze omówienie i zastosowanie termonadruku na poliestrowych materiałach. Ze szkolenia wyszliśmy około godz.14.00 i wyruszyliśmy w kierunku Krakowa, a po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w McDonaldzie. Późnym wieczorem wróciliśmy do Krakowa. Szkolenie było bardzo ciekawe i wszystkim się podobało. Polecamy wszystkim firmę AGAWA! Teraz pozostało nam tylko zbierać kasę na sprzęt... ;-)

Opracował: Witek

 


 

"FENIKS LECI DO SŁOŃCA" W TEATRZE LUDOWYM
13.11.2015 r.


Dnia 13.11.2015 r. dzięki uprzejmości Stowarzyszenie Integracji Oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych "EMAUS" wybraliśmy się na spektakl "Feniks leci do słońca", który odbył się w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Z naszego WTZ udaliśmy się na tramwaj, który zawiózł nas na miejsce. Tam czekała na nas Pracownik Socjalny WTZ "Emaus" - p. Iwona, która dała mam bilety. Wszystkie nasze rzeczy zostawiliśmy w szatni i później poszliśmy na salę, gdzie rozsiedliśmy się wygodnie na swoich miejscach. Sztuka opowiadała o kotce Tosi, która marzy o wielkiej karierze. Poznaje Feniksa, który pomaga jej i zabiera ją w różne zakątki świata. Wkrótce kotka zdobywa wielką sławę i wkracza do świata show-biznesu i poznają też Eltona Johna. Jednak zaczyna tęsknić za Feniksem, z którym się bardzo zżyła. Czy w tym natłoku wrażeń pozostanie ona sobą? Czy też dołączy do grona niepozornych gwiazdek? Zobaczcie sami. My bardzo polecamy tę sztukę!

Opracował: Kamil

 


 

KONCERT LAUREATÓW KRAKOWSKICH SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH "GAUDIUM"
4.11.2015 r.

Dnia 4 listopada miał miejsce koncert laureatów Krakowskich Spotkań Artystycznych "Gaudium". Podczas Koncertu można było podziwiać występy artystyczne i taneczne zwycięskich par konkursu tanecznego osób niepełnosprawnych. Tegoroczną postacią Gaudium został Pan Jerzy Chrabecki z Wiednia, którego osiągnięcia okazały się bardzo imponujące, także z uwagi na pomoc osobom niepełnosprawnym.

 

PREISTRÄGERKONZERT DER KÜNSTLERISCHE KRAKAUER TREFFEN "GAUDIUM"

Am 4. November gab es ein preistraägerkonzert der künstlerische krakauer treffen "Gaudium". Während des Preisträgerkonzerts war es möglich die Leistungen der Siegergruppen in Tanzwettbewerb und Kunstgewerbe der behinderten Menschen zu bewundern. Die diesjährige Persönlichkeit des Gaudium, war Jerzy Chrabecki aus Wien, dessen Leistungen zu Gunsten der behinderten Menschen waren sehr beeindruckend.

 


 

Mecz towarzyski w Kalwarii Zebrzydowskiej
18.10.2015 r.

W niedzielę 18 października pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej na mecz towarzyski z drużyną Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Kielc. Wyjechaliśmy o godzinie 15.20 i dotarliśmy na miejsce po godzinie 16.00. W składzie naszej drużyny znalazło się 7 zawodników: Bramkarzem był Paweł, na stoperze grał Zbyszek na zmianę z Mirkiem, w pomocy Tomek i Artur, a w ataku Darek i Krzysiek. Naszym trenerem był oczywiście Kuba. Na trybunach kibicowali kierowca Krzysiek i opiekunka Gosia. Mecz zakończył się wynikiem 9:3 dla naszego DrimTimu! Impreza zakończyła się wręczaniem pucharów. Później poszliśmy jeszcze do kawiarni, gdzie był poczęstunek - kawa, herbata, zimne napoje i ciasto. Późnym wieczorem wróciliśmy do Krakowa.


Tomek i Artur

ZOBACZ NASZ MECZ!

 


 

Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium 2015
5-8.10.2015 r.

W dniach 5 do 8 października odbyły się Krakowskie spotkania artystyczne Gaudium w Nowohuckim Centrum Kultury. Nad oceną każdego przedstawienia czuwało szanowne jury w składzie: Iwona Konieczkowska, Ewa Owsiany, Robert Wyród i Paweł Moszumański. Przez cztery dni odbywały się przedstawienia grup teatralnych z różnych placówek m.in.: Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej. Wszyscy czekaliśmy na trzeci dzień festiwalu, gdzie miała wystąpić grupa teatralna z naszego Warsztatu przy ul. Królowej Jadwigi w spektaklu zatytułowanym "Igraszki z diabłem". Do występu przygotowywaliśmy się dwa lata pod okiem Pani Elżbiety Kozioł, Pani Joli Rączki i Pana Pawła Halamy. Okazało się, że pomimo tremy wszystko poszło zgodnie z planem i przedstawienie wypadło bardzo dobrze i dostaliśmy gromkie brawa.

Tomasz

ZOBACZ FILM Z PRZEDSTAWIENIA!

 


 

Wyjazd do Kaczych Stawów
22-30.08.2015 r.

W dniach 22.08.2015 do 30.08.2015 r. odbył się wakacyjny turnus do Łeby w ośrodku Holiday Park "Kacze Stawy". Wszyscy zebraliśmy się na Dworcu Głównym w Krakowie pod zegarem o godz. 7:00, skąd wyruszyliśmy na peron z którego pojechaliśmy pociągiem PENDOLINO. Jechaliśmy pociągiem ok. 6 godzin. Podczas jazdy dostaliśmy darmowy poczęstunek w którym do wyboru było: herbata lub zimny napój. Wszyscy wysiedliśmy na ostatnim peronie, który był w Gdyni. Tam czekał bus, który zawiózł nas do Ośrodka Holiday Park "Kacze Stawy". Na miejscu spotkaliśmy się z drugą częścią grupy, która pojechała busem warsztatowym z panem Pawłem. Potem wszyscy razem poszliśmy w stronę recepcji zakwaterować się i dostać klucze od naszych domków. Dostaliśmy też bransoletki na ręce, które uprawniały nas do korzystania z atrakcji na terenie całego ośrodka. Każdy terapeuta wziął swoją grupę i zaprowadził do domku. Po odpoczynku poszliśmy na pyszną obiadokolację, a późnym wieczorem udaliśmy się do swoich pokoi spać. Następnego dnia rano poszliśmy na śniadanie w postaci szwedzkiego stołu. Po śniadaniu zebraliśmy się wszyscy w miejscu, gdzie odbyło się zebranie na temat, jak będzie wyglądał wyjazd, co będziemy robić i na jakie wycieczki chodzić. Po południu wyjechaliśmy busem, który zawiózł nas do miasta i na plażę w Łebie. Na plaży byliśmy ok. 2 godzin, a później mieliśmy jakieś 2 godz. czasu wolnego na zwiedzanie i zakupy. W następnych dniach były wycieczki: na Ruchome Wydmy, płynęliśmy okrętem wodnym przez duże jezioro, a stamtąd poszliśmy na zwiedzanie wyrzutni rakiet w Rąbce. Mieliśmy też przerwę na kupienie pamiątek i spacerowanie po mieście. Na terenie ośrodka była możliwość skorzystania z basenu odkrytego, pójście do Mini Zoo i nakarmienie zwierząt. Można też było pospacerować po ośrodku. W przedostatnim dniu graliśmy w siatkówkę plażową i piekliśmy kiełbaski na ognisku. Ostatnia wycieczka była do fokarium (Sea Park). Na miejscu zwiedzaliśmy: "Dom do góry nogami", statek piracki "Wodnik". Przewodnik oprowadzał nas wokół eksponatów zwierząt morskich, była też możliwość bezpłatnego oglądnięcia karmienia fok. Po wycieczce część osób poszła na plażę. Wieczorem wszyscy zaczęli się pakować, żeby z rana wyruszyć z powrotem do Krakowa. Wcześnie rano część osób pojechała busem a reszta pojechała do Gdyni gdzie czekał pociąg, którym pojechaliśmy do Krakowa. W Krakowie czekały na nas nasze stęsknione rodziny i wszyscy rozeszliśmy się do naszych domów. Dla nas był to udany i ciekawy wyjazd.

Opracowali:
Basia i Kamil

 


 

Aukcja charytatywna "Ruskie z Górską"
25.7.2015 r.

Dnia 25.07.2015 r. w sobotę przy ul. Krowoderskiej w klubie Daddy's Bilard odbyła się aukcja charytatywna na rzecz WTZ Królowej Jadwigi pt. "Ruskie z Górską". Aukcję poprowadził udzielający się społecznie pan Dawid Łasut. Jego gościem specjalnym na aukcji była aktorka Magdalena Górska znana z polskich seriali takich jak "M jak Miłość" i "Klan" oraz robiąca karierę w Rosji i na Ukrainie. Aktorka opowiadała w jakich filmach tam wystąpiła oraz wytłumaczyła jakie problemy są w Rosji i na Ukrainie. Po rozmowie z aktorką rozpoczęła się pierwsza część licytacji na której pan Dawid wylicytował bony podarunkowe przekazane przez siebie. W trakcie trwania imprezy był serwowany poczęstunek w postaci herbaty i pierogów ruskich. Po poczęstunku miała miejsce druga część aukcji na której licytowano obrazy uczestników z naszych warsztatów przy ul. Królowej Jadwigi. Po pomyślnej licytacji pieniądze, które zebraliśmy zostały przekazane na warsztatowy wakacyjny wyjazd dla uczestników WTZ do Łeby. Po skończonej licytacji można było porozmawiać oraz zrobić sobie zdjęcie i dostać autograf od aktorki Magdaleny Górskiej. Po miłym i udanym popołudniu wszyscy rozeszliśmy się do naszych domów.

Opracowali: Kamil & Basia

 


 

Pożegnianie Teresy
9.7.2015 r.

W dniu dzisiejszym z wielkim smutkiem pożegnaliśmy naszą wolontariuszkę z Hiszpanii - Teresę, która po 9 miesiącach pobytu w Polsce wraca do swojego kraju. Teresa pracowała u nas na umowie wolontaryjnej w ramach Programu "ERAZMUS PLUS". Teresa organizowała zajęcia dla uczestników w pracowni językowej (uczyła języka hiszpańskiego), a dodatkowo z chęcią i dużą odpowiedzialnością angażowała się w różne imprezy, zajęcia dodatkowe organizowane w ramach WTZ i pomagała uczestnikom zajęć. Mimo bariery językowej miała bardzo dużą łatwość komunikacji posługując się językiem hiszpańskim, angielskim, czy po jakimś czasie polskim. Teresa była bardzo lubiana, szybko została zaakceptowana i obdarzona zaufaniem zarówno przez uczestników jak i pracowników. Mamy nadzieję, że kiedyś do nas wróci...
W imieniu pracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Serdecznie dziękujemy Teresie za doświadczenie wspólnej pracy, pomoc i zaangażowanie.

GRACIAS TERESA!

 


 

X Integracyjny Turniej Piłki Nożnej
NA ZIELONEJ MURAWIE

2 czerwca - eliminacje
11 czerwca - finały

 

W tym roku mieliśmy jubileuszową, dziesiątą już edycję naszego turnieju! 2 czerwca na stadionie Zwierzynieckiego Klubu Sportowego odbyły się eliminacje, a 11 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, czyli potocznie zwanym stadionem Wisły Kraków finały. Chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim zawodnikom i drużynom za udział w tegorocznej edycji turnieju. Dziękujemy też kibicom, którzy żywiołowo wspierali wszystkie zespoły. Bardzo dziękujemy również patronom, sponsorom i wszystkim ludziom dobrej woli, bez których nie udałoby się zorganizować turnieju. Dziękujemy raz jeszcze i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w XI edycji turnieju, która odbędzie się w przyszłym roku!

STRONA WWW TURNIEJU! ZDJĘCIA!

 


 

Zabawa karaoke
29.4.2015

Dzisiaj odbyła się zabawa ostatkowa. ;-) Była to miła niespodzianka i myślę, że wszyscy się ucieszyli. Zaczęliśmy przygotowywać salę. Na stołach pojawiła się herbata, kawa, cola i ciastka. Dla każdego coś miłego. Została włączona muzyka i zaczęliśmy tańczyć, każdy tak jak potrafił. Gdy zmęczyliśmy się tańcem, odbyła się zabawa i konkurs karaoke. Wszyscy bez wyjątku świetnie się bawili, więc mamy nadzieję, że częściej będziemy mieli okazję do takich niespodzianek! ;-)

 


 

Wystawa uczestniczki WTZ - Sylwii
10.4.2015

W dniu dzisiejszym w Filii nr 16 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Królowej Jadwigi 37 b) miał miejsce wernisaż wystawy prac naszej uczestniczki Sylwii. Wszystkie prace powstały podczas trzymiesięcznego pobytu Sylwii w pracowni marketingu WTZ i zostały stworzone przy użyciu tabletu komputerowego z długopisem graficznym w programach: Art Rage, Adobe Photoshop i Corel Draw. Prace oglądać można do końca czerwca. Wszystkich serdecznie zapraszamy, a Sylwii gratulujemy!

 


 

Śniadanie Wielkanocne
1.4.2015

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy w WTZ uroczyste śniadanie wielkanocne. Nasi uczestnicy, pracownicy oraz goście zaproszeni wysłuchali życzeń od pana Prezesa Tadeusza Skiby, pani Dyrektor Doroty Batko i naszej byłej Dyrektor - pani Elżbiety Datki. Przy pięknie nakrytych stołach zasiedliśmy do śniadania, które tradycyjnie składało się z żurku, faszerowanych jajek, sałatek, wędlin i ciasta - wszystkie potrawy zostały przygotowane wspólnie w pracowni gospodarstwa domowego WTZ (uczestnicy oraz terapeuci). Cała uroczystpść przebiegła w sympatycznej atmosferze, a po skończonym śniadaniu wszyscy solidarnie pomagali sprzątać.

 


 

Zimowy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej "Integra Futsal Cup"

Dnia 25.02.2015 odbył się na osiedlu Handlowym w Nowej Hucie doroczny Zimowy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej "Integra Futsal Cup" organizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Truskawkowej w Krakowie. W turnieju tym wzięły udział drużyny z okolicznych WTZ-ów i Środowiskowych Domów Samopomocy naszego regionu w tym nasza drużyna Drim Tim. Miłym faktem tego wydarzenia jest to że z roku na rok przybywa nowych chętnych do wzięcia udziału w tym turnieju. Po rozegraniu wszystkich meczów zostali wyłonieni zwycięzcy- drużyna WTZ MIODOWA, drugie miejsce zajęła WTZ TRUSKAWKOWA a trzecie WTZ RADWANOWICE. Niestety nasi zawodnicy zajęli odległe ósme miejsce, czym jesteśmy nieusatysfakcjonowani. Tak słaby wynik spowodowany jest tym że nasza drużyna nie miała zimą miejsca do prowadzenia treningów piłkarskich. No cóż może w przyszłym roku uda się uplasować lepiej. Całemu turniejowi towarzyszyła bardzo miła atmosfera i gorący doping kibiców drużyn. Dziękujemy organizatorom za wesoło spędzony czas.

 


 

Zabawa Karnawałowa

Dnia 05.02.2015 jak co roku w naszym WTZ zorganizowaliśmy wraz z terapeutami zabawę karnawałową. Był poczęstunek i dobra muzyka. Wszyscy dobrze się bawili tańcząc i rozmawiając ze sobą. Na stołach znalazły się napoje i ciasta. W tym roku karnawał szybko się kończy, a po nim przychodzi czas Wielkiego Postu czyli przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy. Dziękujemy pani Dyrektor i naszym terapeutom za zorganizowanie tej imprezy.

 


 

Kolędowanie w WTZ

W dniu 23 stycznia mieliśmy spotkanie kolędowe. Swoją obecnością zaszczycił nas prezes stowarzyszenia Gaudium et Spes Tadeusz Skiba.
Oprócz polskich kolęd śpiewane były również hiszpańskie dzięki naszej wolontariuszce Teresie. Wystąpił ponadto ludowy zespół muzyczny, który także wykonywał kolędy. Spotkanie uprzyjemnił też smaczny poczęstunek złożony z ciast i przekąsek

 


 

Zabawa Sylwestrowa w WTZ

31 grudnia odbyła się zabawa sylwestrowa. Tak uczestnicy jak i pracownicy Warsztatu dobrze się bawili. Oprócz przyjemnej muzyki i tańca były również napoje oraz smaczny poczęstunek, w którego skład wchodziły ciasta i sałatki. Równo o godzinie 12 w południe zaczęły mieć miejsce toasty, przy których złożyliśmy sobie życzenia noworoczne.

 


 

Uroczyste Spotkanie Wigilijne

Przed świętami zorganizowaliśmy wigilię w WTZ. Odświętne stroje, pięknie udekorowane stoły, choinka, terapeuci, uczestnicy i zaproszeni goście zasiedli przy wspólnym stole. Były życzenia i dużo ciepłych słów od p. dyrektor, przewodniczącego Rady Dzielnicy VII, prezesa Stowarzyszenia. Grupa teatralna przygotowała i przedstawiła wybrane wiersze świąteczne. Na stole wigilijnym królowały: barszcz z uszkami, sałatki śledziowe, ciasta, ryby na gorąco. Było bardzo sympatycznie, prawie rodzinnie, dla niektórych osób była to możliwość spędzenia tego dnia w towarzystwie innych osób. Nastrój świąteczny udzielił się większości - to dobrze, bo potrzebujemy takich spotkań.

 


 

Zabawa Andrzejkowa w WTZ

W dniu 28 listopada mieliśmy w WTZ Zabawę Andrzejkową. Bawiliśmy się przy ciekawej muzyce, a także próbowaliśmy wyśmienitych przysmaków, które przygotowała pracownia kulinarna. Duże emocje były podczas lania wosku. Po zabawie wielu z nas pomagało przy przywróceniu porządku w kuchni i na sali głównej. Wszyscy rozeszliśmy się w dobrych humorach do swoich domów. Zabawa była bardzo udana!

 


 

Miting pływacki w Chrzanowie - 22.10.2014 roku

W dniu 22 października, jak co roku braliśmy udział w Mitingu Pływackim Osób Niepełnosprawnych na basenie Cebańska Fala w Chrzanowie. Oprócz rywalizacji i oczywiście kompletu medali miting zapamiętamy ze strony wspaniałej atmosfery, która panowała na basenie.

 


 

Koncert Laureatów 36 Krakowskich Spotkań Artystycznych „Gaudium”

W środę15 października 2014 roku w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się Koncert Laureatów 36 Krakowskich Spotkań Artystycznych „Gaudium” połączony z uroczystym wręczeniem nagród oraz występem scenicznym zespołów teatralnych, na które przybyła licznie zgromadzona publiczność. Impreza zainaugurowała pani konferansjerka przedstawiając pokrótce zawartość programu całej imprezy. Po wstępnym przedstawieniu programu składającego się z występów sceniczno-teatralnych młodych artystów rozpoczęły się przedstawienia. Na klimat przedstawień miały dominujący wpływ reflektory oraz nastrojowa muzyka, które stworzyły niepowtarzalny klimat podczas odgrywanych na dużej scenie przedstawień. Publiczność miała okazję zapoznać się z przedstawieniami: "Królowa śniegu", "Kaj i Gerda" oraz "Nagi król". Występy młodych aktorów były żywiołowo nagradzane spontaniczną reakcją z oklaskami. Sala została wypełniona pasjonatami sztuki teatralnej w różnym wieku. Przybyli rodzice z dziećmi, można także było dostrzec emerytów z opiekunami. Realizator techniczny zadbał o niepowtarzalną oprawę muzyczną, na którą złożyły się instrumentalne utwory znanych i cenionych kompozytorów klasy światowej: m.in. "Cztery pory roku" Vivaldiego, jak również jednostek kompozytorów mniej znanych, mniej popularnych. Widzowie, którzy mieli okazje uczestniczyć w przedstawieniach w ramach promocji terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych przeżyli razem z aktorami sztukę, która przyczyniła się do poprawy ich kondycji psychicznej, jak również do większej samodzielności w życiu społecznym. My byliśmy zadowoleni z przeżycia tej imprezy i zachęcamy wszystkich zainteresowanych w wolnym czasie do przybycia w przyszłości i przeżycia fajnej wspólnej zabawy.

 


 

Wolontariuszka z Hiszpanii

Od września przez 10 miesięcy będzie u nas Teresa - wolontariuszka z Hiszpanii. Poprosilismy ją o napisanie kilku zdań o sobie i na temat pierwszych wrażeń z pobytu w Krakowie. Teresa oprócz hiszpańskiego oczywiście umie też język angielski i właśnie po angielsku napisała ten tekst. Specjalnie go nie przetłumaczyliśmy na polski, próbujcie sami, polecamy, bo jest bardzo ciekawy.
A w razie problemów klikajcie TUTAJ ;-)

"My first days in Krakow are going quite well. The weather of first week was a nice surprise for me, it was similar than Spain! And now, I’m waiting for the winter! I hope that it won’t be so hard. I have come here to do an european voluntary service which calls EVS project (Erasmus+) and I’ll stay here for ten months, until July. I’m living here with others volunteers and they comes from others different countries like Romania, France, Italy and Turkey. Also, there are more volunteers who comes from other different countries. Some of them are working in other Gaudium’s centers and other of them are involved in other kind of projects. When I discovered this EVS project, I was very interested in doing something related with my university studies because in Spain, we don’t live a good moment to find work because of the economic crisis. When I found this project in particular I thought, “Poland? Why not?” and I decided to apply for it. I was more interested in find a project related with the psychology than in the country where it took place. Also, Poland always has been for me an interesting country due to its history so I decided to put together this two things and live the experience. Now I have to learn polish! By the moment, I haven’t done many things because I come here a week ago but already I have visited some places like Kazimierz or Wawel Castle gardens. My flatmates and I are trying to enjoy everyday of sun going out to the street to walk and see the city because we think that when the winter comes, we can’t do so many things in the street ana maybe we spend more time in places like our flat or other places."

TERESA

 


 

36 Krakowskie Spotkania Artystyczne „Gaudium”

W dniach 22-24 wrzesnia odbyły się36 Krakowskie Spotkania Artystyczne „Gaudium”. Jak co roku w Nowohuckim Centrum Kultury. Od 1999 roku festiwal przyjął formułę konkursu. Miejscem Spotkań Gaudium jest Nowohuckie Centrum Kultury, profesjonalna instytucja kulturalna. Co roku w Gaudium bierze udział ponad 1000 osób niepełnosprawnych z województwa małopolskiego, województw sąsiednich a także goście z zagranicy. Celem Krakowskich Spotkań Artystycznych Gaudium jest możliwość zaprezentowania na scenie, w galerii oraz w konkursie tańca towarzyskiego twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Formy wyrażania sztuki przez osoby niepełnosprawne są bardzo różnorodne: występy sceniczne, taniec, śpiew, różne techniki plastyczne i rękodzieło artystyczne. Sztuka pełni różnorakie funkcje społeczne, posiada humanizujący wpływ na człowieka poprzez walory komunikacyjne. Jest więc elementem rehabilitacji. Dla wielu uczestników Gaudium aktywizacja poprzez sztukę jest jedynym sposobem radzenia sobie z niepełnosprawnością. Ma zatem ogromny wymiar terapeutyczny. Prezentacje na Gaudium są efektem codziennej żmudnej pracy osób niepełnosprawnych, które pod opieką terapeutów podejmują działania twórcze w zakresie sztuki. Przytaczając słowa Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta „Ani podobna zliczyć form, w których sztuka się objawia; tak ich wiele i tak rozmaite, że każdy kto człowiek, jest w pewnym sposobie artystą”. Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium mają również charakter spotkania integracyjnego. Wspólne świętowanie w klimacie obcowania z kulturą daje możliwość rozwoju osobowego, doświadczania doznań artystycznych a także zawierania nowych znajomości i czerpania pozytywnych wzorców i inspiracji. Nie bez znaczenia jest również promowanie możliwości i talentów osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz łamanie stereotypów.

 


 

Trzydniowa wycieczka do Szczawnicy

W dniach 15-17 września odbył się trzydniowy wyjazd do Szczawnicy. Jak zwykle zebraliśmy się we wczesnych godzinach porannych przed budynkiem na ulicy Królowej Jadwigi 81. W wyjeździe brało udział 6 uczestników plus 3 terapeutów. Prognoza pogody była sprzyjająca, dlatego liczyliśmy, że wyjazd nam się uda. Wyjechaliśmy naszym busem o godzinie 8:30 spod warsztatów. Droga do Szczawnicy zajęła nam około dwóch godzin. Podczas jazdy podziwialiśmy piękne górskie krajobrazy. Cały czas towarzyszyło nam słońce, które delikatnie przygrzewało. Do Szczawnicy przyjechaliśmy w godzinach popołudniowych i zakwaterowaliśmy się w pensjonacie "Trzy Korony", a jego właściciele zapewnili nas, że będziemy tam mogli dobrze wypocząć. Potem pojechaliśmy do miejscowości Kąty, gdzie zaczyna się spływ przełomem Dunajca. Minął już wakacyjny tłok, więc nie było dużo turystów. Powoli i leniwie płynął czas na rozmowie i biernym wypoczynku. Potem wróciliśmy do Szczawnicy. W późnych godzinach popołudniowych postanowiliśmy zaczerpnąć powietrza i przejść się deptakiem wzdłuż potoku Gancarek. O godzinie 18 zjedliśmy obiadokolację, na której to zaserwowano nam barszcz czerwony z ziemniakami i udko z kurczaka. Brawa dla pani kucharki, gdyż jedzenie było pyszne. Na wieczór kupiliśmy kiełbasę, żeby posiedzieć sobie przy grillu. Drugi dzień naszego pobytu przeznaczyliśmy na eksplorację wąwozu Homole. Szlak miejscami był trudny, ale jakoś wszyscy sobie poradziliśmy i weszliśmy na sam szczyt. Ze szczytu roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na Pieniny i Beskidy. Posililiśmy się trochę i wypiliśmy po herbacie by potem zejść szlakiem do parkingu, na którym zostawiliśmy naszego busa. Po południu jak dzień wcześniej pospacerowaliśmy po Szczawnicy. W ostatnim dniu naszego wypoczynku wyjechaliśmy kolejką krzesełkową na Palenicę i podziwialiśmy tam przepiękne widoki. Na końcu zjazd kolejką w dół i droga powrotna do Krakowa.
Witek i Basia

 


 

Piknik w Oświęcimiu

W tym roku, podobnie jak w poprzednim zostaliśmy zaproszeni na piknik "Ze sportem przez życie" przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Bratnich Serc. Dnia 3 września 2014 roku pojechaliśmy naszym busem do Oświęcimia. Pogoda na szczęscie dopisała i nie było tak zimno i deszczowo, jak w zeszłym roku. Po raz pierwszy w historii WTZ wystąpiliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi "Truskawkami" na oficjalnym turnieju w Oświęcimiu! Drużyna nazywała się Truskawkowy DrimTim, wygrała wszystkie mecze w turnieju i zwyciężyła, a nasz terapeuta Kuba zdobył tytuł Najlepszego Zawodnika! Chyba zastanowimy się, czy w przyszłości nie grać wspólnie w każdym turnieju... :-) Po meczach odbył się piknik - były kiełbaski z grilla, ciasta oraz gorąca herbata. Później były gry i zabawy, w których można było zdobyć fajne nagrody. Około godziny 15.00 pożegnaliśmy się i wróciliśmy do Krakowa.

 


 

Zabawa przedurlopowa

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami i znowu na 5 tygodni opuścimy nasze warsztaty. Żeby nie było wszystkim smutno w dniu 16 lipca zorganizowaliśmy małe przedurlopowe "party". Było co zjeść i wypić oraz potańczyć. Może takie imprezy na warsztatach są schematyczne ale grunt to dobrze się bawić i mieć dobry humor.

 


 

LUBORADZA 2014

W dniach 16 do 25 czerwca byliśmy na "wczasach" w Luboradzy. :-) Poniżej przedstawiamy wyjazd widziany oczyma trójki uczestników. I oczywiście trochę zdjęć.

Dnia 16.06.2014 roku odbyła się podróż do Luboradzy. Część uczestników warsztatów pojechała busem, część pociągiem. W Pierwszym dniu oglądaliśmy dworek, później zwiedzaliśmy cały obiekt. Po popołudniu był czas wolny, jedni pływali w basenie, inni byli w saunie, jeszcze inni grali w badmintona, a jeszcze inni pływali kajakami po jeziorze. W drugim dniu pojechaliśmy do Szczecinka, tam oglądaliśmy całe miasto. Następnie udaliśmy się na molo w Szczecinie, później pojechaliśmy na Mysią Wyspę. Z Mysiej Wyspy udaliśmy się do dworku w Luboradzy. Wieczorem był czas wolny. W trzecim dniu udaliśmy się do Kościoła na msze św. z okazji święta Bożego Ciała. Po kościele udaliśmy się do dworku w Luboradzy. Po południu był czas wolny, jedni pływali w basenie, jedni pływali łódkami, a jeszcze inni grali w badmintona. W czwartym dniu udaliśmy się do Ustronia Morskiego. Tam byliśmy na molo, następnie przeszliśmy się na plażę. Później udaliśmy się na obiad. Jedni zamawiali na obiad pizzę, a jedni rybę. Następnie był czas wolny. Później wróciliśmy do ośrodka w Luboradzy. W piątym dniu byliśmy i wypoczywaliśmy w dworku w Luboradzy. Po obiedzie był czas wolny. Jedni uczestnicy byli na basenie, inni pływali kajakami, a jeszcze inni grali w badmintona. Wieczorem odbyła się dyskoteka i ognisko. W szóstym dniu byliśmy w kościele na mszy świętej. Po kościele pojechaliśmy na zakupy do biedronki. Po południu był czas wolny - jedni grali w badmintona, jedni pływali kajakami, a jeszcze inni byli na basenie. W siódmym dniu rano wybraliśmy się na warsztaty do Barwic i zwiedzaliśmy 8 pracowni. Tam czekał na nas poczęstunek. Następnie udaliśmy się do ośrodka, a po obiedzie był czas wolny. W ósmym dniu byliśmy w ośrodku, był czas wolny. Wieczorem odbyło się ognisko. W dziewiątym dniu udaliśmy się do Krakowa, jedni busem, a jedni pociągiem.

JANEK

Jak co roku tak i w tym nasze warsztaty wybrały się na wczasy. Mieliśmy dwie możliwości wyjazdu: albo Słowacja Liptowski Trnovec albo polska Luboradza. Po wielu naradach i liczeniu sił na zamiary dyrekcja WTZ wraz z terapeutami wybrali Luboradzę. W miejscu tym byliśmy już dwa razy. Ale w związku z tym, że miejsce to jest przeurocze i można w nim naprawdę odpocząć zdecydowaliśmy je odwiedzić po raz trzeci. Wyjechaliśmy dnia 16.06.2014 roku porannym pociągiem do Szczecinka. Podróż trwała 12 godzin i była bardzo monotonna. Pociąg bowiem często się zatrzymywał, a czas nad wyraz nam się dłużył. W Szczecinku wylądowaliśmy o godzinie 17 z minutami. Czekał tam na nas bus, który zawiózł nas do Luboradzy. Luboradza przywitała nas słoneczną pogodą, a słońce towarzyszyło nam przez cały czas pobytu. Tylko temperatura powietrza nie była za wysoka - wahała się około 20 st. cel. Do tego cały czas było tak wietrznie, że temp. odczuwalna była o kilka stopni niższa. Nie dało się pływać w jeziorze wpław, bo woda była zbyt zimna. Ale to nie przeszkadzało nam pływać na łódce i rowerkach wodnych. Wypoczynek upłynął nam na różnych aktywnościach ruchowych: kilku meczach z miejscowymi, pieszych i rowerowych wycieczkach do lasu, wyjazdu do stadniny koni, grze w kometkę, pływaniu w krytym basenie, siedzeniu w saunie i jacuzzi, grze w bilard, niektórzy z naszych uczestników uprawiali też poranny jogging. Właściciele ośrodka zapewnili nam dobre domowe jedzenie. Wyjątkowo dobre były śniadania ze swojską wędliną, którą robiono na miejscu według receptury szefa kuchni. Jako atrakcję zaproponowano nam pieczenie kiełbasek na ognisku, a także kaszankę z grilla. Odwiedziliśmy kurort nad Bałtykiem - Ustronie Morskie, w których to byliśmy na wycieczce busem. Szkoda, że aura nie sprzyjała i nie mogliśmy się kąpać w morzu. Z miasteczek zwiedziliśmy Szczecinek i Barwice. W Barwicach często robiliśmy zakupy i spotkaliśmy się tam z uczestnikami barwickiego WTZ, którzy zaprosili nas w odwiedziny. Wymieniliśmy nasze doświadczenia i oglądnęliśmy ich pracownie. Zostaliśmy także podjęci przez nich słodkim poczęstunkiem. Panowała miła przyjacielska atmosfera. Wszystko jednak co dobre szybko się kończy i tak skończył się nasz pobyt w Luboradzy. Wypoczęci i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Krakowa. Przyjechaliśmy na dworzec pociągiem o 22:55. Dziękujemy pani dyrektor i całemu personelowi WTZ za tak wspaniale spędzony wypoczynek na łonie przyrody i z dala od miejskiego zgiełku. Do zobaczenia znowu w Luboradzy.

WITEK

W Luboradzy mieszkaliśmy w Pawilonie Źródlanym. Warunki w pokoju były komfortowe (3 osobowy pokój z łazienką). Pływaliśmy po jeziorze łódką. Jeździliśmy rowerami. Chodziliśmy na spacery po okolicy. Były też wycieczki do Szczecinka - miasta władz powiatu (m.in. na Mysią Wyspę), do stadniny koni. W Boże Ciało byliśmy na procesji do 4 ołtarzy po Barwicach. Graliśmy w badmintona. Były też mecze z chłopakami z okolic na orliku w Barwicach (1 raz) i Parchlinie (2 razy). W jeden dzień wybraliśmy się nad morze do Ustronia Morskiego (71 km w linii prostej od Barwic), pogoda była wietrzna, były dość duże fale. Przespacerowaliśmy się boso po piasku nad wodą, potem byliśmy na rybie z frytkami. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasy, grill. Jedzenie było bardzo dobre, po obiedzie desery itp. W dwie strony jechałem pociągiem. Podróż trwała około 12 godzin (była trochę mecząca - 2 klasa, 8 osób w przedziale). Piękna przyroda, lasy, jezioro i różne atrakcje - można było odpocząć.

PIOTREK

 


 

Zawody wędkarskie na zalewie w Nowej Hucie

Dnia 11.06.2014 nad zalewem w Nowej Hucie odbyły się 10 Jubileuszowe Zawody Wędkarskie dla osób Niepełnosprawnych. Wszystko rozpoczęło się między godz.10:00 - 11:00. Pogoda dopisała - nawet zbyt gorąca - jednak dodawało to uroku tej imprezie. Przybyły różne drużyny, w tym organizatorzy Zawodów Stowarzyszenia Gaudium et Spes. W ramach Naszych Warsztatów wzięły udział 3 osoby, które po raz pierwszy miały możliwość wędkowania. Oprócz nich było paru Kibiców - w trakcie zawodów odbyła się przerwa na poczęstunek bigosem. Dzięki zdumieniu wszystkich a zwłaszcza Nas Samych zdobyliśmy Pierwsze i Trzecie Miejsce. Wszystkim życzymy takich przyjemnych wrażeń.

Opracowała: Basia Martyna

 


 

Zawody na Bronowiance

Dnia 31.05. 2014 roku na stadionie Bronowianki odbył się turniej piłki nożnej i tenisa stołowego. Nasz WTZ wystawił dwie grupy zawodników. Jedną grająca w ping-ponga, a drugą grającą w piłkę. Turniej piłki nożnej nie całkiem wypalił, bo do rywalizacji stawiły się tyko dwa zespoły: nasz i WTZ za Torem. W skład naszej drużyny weszły dwa połączone składy DrimTimu i OnlyDrimu. Rozegrano trzy tercje towarzyskie, w których to po zaciętej rywalizacji zajęliśmy pierwsze miejsce. Z rywalizacji nie wyszliśmy jednak bez szwanku, ponieważ nasz bramkarz doznał kontuzji ręki. Nie zawsze sport to zdrowie... Jako nagrodę za pierwsze miejsce otrzymaliśmy po zestawie do badmintona dla każdego uczestnika. A po skończonych zawodach poszliśmy na kiełbaski, którymi nas poczęstowano. Dzień uważamy za mile spędzony, pogoda dopisała, a czas upłynął nam bardzo przyjemnie. Do następnego roku Bronowianko! ;-)

 


 

IX Integracyjny Turniej Piłki Nożnej
NA ZIELONEJ MURAWIE

29 maja i 5 czerwca odbywały się rozgrywki IX Integracyjnego Turnieju Piłki Nożnej "Na Zielonej Murawie". W pierwszym dniu były eliminacje w 4 grupach wyłonionych w wyniku losowania, które odbyło się wcześniej. W sumie w Turnieju brało udział 20 drużyn (najdalej miały "Majdańskie Sępy" z WTZ w Majdanie Zahorodyńskim - niedaleko Chełma blisko granicy z Ukrainą), były też drużyny ze Śląska - Świętochłowic, Gliwic. Nasze dwie drużyny znalazły się w jednej grupie, a wiec graliśmy ze sobą. W tym meczu wygrała drużyna DrimTim. Po pierwszym dniu eliminacji zajmowaliśmy 1 miejsce w grupie. Nasza druga drużyna OnlyDrim zakwalifikowała się do grupy w walce o miejsca 13 do 16. W następny czwartek pogoda była znacznie lepsza: świeciło słońce i było dość ciepło. DrimTim rozegrał 3 mecze ze zwycięzcami z innych grup: SPS Gaudium et Spes (1:0), WTZ Świętochłowice (1:1) i SBS Oświęcim (0:5). Zajęliśmy 3 miejsce po Świętochłowicach i pierwszym SBS Oświęcim, który zabrał puchar przechodni do domu. OnlyDrim zajął 15 miejsce. Każdy z uczestników otrzymał medal i torbę z nagrodami za udział. Wśród uczestników zostały rozlosowane nagrody: koszulki Wisły, Cracovii, piłki z autografami i inne kolekcjonerskie gadżety. Królem strzelców został Łukasz Szych z SBS Oświęcim. Najlepszym zawodnikiem wśród uczestników został Rafał Dudek z WTZ Świetochłowice, a najlepszym zawodnikiem wśród opiekunów nasz Kuba! Najlepszym bramkarzem wybrano Bogdana Towarka z SPS Gaudium et Spes, a najlepszymi kibicami zostali fani WTZ Świętochłowice. W drużynie DrimTimu grali: J. Pławny, R. Tumidajski, D. Barski, K. Brożek, Z. Zieliński, P. Ryżak, T. Buczko, R Grzęda, a w drużynie OnlyDrimu: P. Migdas, P. Halama, A. Wrona, D. Plewa, R. Kucharski, J. Rączka, A. Marszałek, P. Torczyński, M. Bacławski, Z. Smolik.

ZOBACZ STRONĘ WWW TURNIEJU!

 


 

Wystawa malarstwa dla Jana Pawła II

W dniach 25 kwietnia do 9 maja w Galerii Zdarzeń na ul. Wietora 15 miała miejsce Wystawa malarstwa dla Jana Pawła II podsumowująca Warsztaty malarstwa pod kierunkiem artysty malarza Doroty Martin. Wśród prac mogliśmy oglądać dzieło naszej koleżanki Magdy Porębskiej. Serdecznie gratulujemy!

 


 

Wystawa i aukcja prac plastycznych uczestników WTZ

We współpracy z Ogrodem Sztuki na ulicy Rajskiej 12, postanowiliśmy zorganizować Wystawę Prac Plastycznych Warsztatu Terapii Zajęciowej, połączoną z Aukcją wybranych obrazów. Prace w liczbie 32 przeznaczone na Wystawę były wieszane 17.04.2014 roku, a ich zamieszczanie pochłonęło dużo wysiłku osób w to zaangażowanych. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło dnia 23.04.2014 roku w Salach Ogrodu Sztuki. Obrazy zachwycały swym kunsztem i indywidualnością wykonania. Prace wykonane zostały techniką akwarelą, pastelą, akrylem, ołówkiem, cienkopisem. Aukcja obrazów w liczbie 40 odbyła się dnia 25.04.2014 roku w sali konferencyjnej Ogrodu Sztuki - aukcję poprowadził aktor Teatru Ludowego - Tadeusz Łomnicki. Zebrane w trakcie licytacji prac fundusze przeznaczone zostaną na zakup materiałów do dalszej terapii i letni wyjazd do Luboradzy. Na aukcję przybyły różne osoby - związane ze Środowiskiem Osób Chorujących ich Opiekunów. Atmosfera Aukcji była podniosła, ciepła i pełna emocji.

 


 

Uroczyste Śniadanie Wielkanocne 2014

W tym roku Wielkanoc wypadła dość późno. Dnia 16.04.2014 roku odbyło się w naszym Warsztacie Uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Oprócz uczestników i terapeutów przybyli na nie zaproszeni goście: pan prezes GAUDIUM ET SPES Tadeusz Skiba, dawna pani Dyrektor WTZ Elżbieta Datka, przedstawiciele rodziców uczestników WTZ pan Buczko i pan Cukier, a także radny Łukasz Filipiak i były przewodniczący dzielnicy Andrzej Hawranek. Jak co roku goście i nasza pani Dyrektor Dorota Batko złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Przy starannie nakrytych stołach zasiedliśmy do śniadania, które przygotowali uczestnicy WTZ. Na stołach znalazły się: żurek z jajkiem, sałatki, wędliny, a także tradycyjne ciasta. Naszemu spotkaniu towarzyszyła miła przyjacielska atmosfera. Gdy spotkanie się zakończyło wszyscy pomagali w sprzątaniu. Potem w dobrych nastrojach rozeszliśmy się do domów.

 


 

Trening DrimTimu

W dniu dzisiejszym po raz kolejny mieliśmy trening na boisku zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 32.

 


 

Zabawa ostatkowa w WTZ

Dzisiaj, tj we wtorek, 4 marca zostaliśmy zaskoczeni tym, że odbędzie się zabawa ostatkowa. ;-) Była to miła niespodzianka i myślę, że wszyscy się ucieszyli. Zaczęliśmy przygotowywać salę. Na stołach pojawiła się herbata, kawa, cola i ciastka. Dla każdego coś miłego. Została włączona muzyka i zaczęliśmy tańczyć, każdy tak jak potrafił. Gdy zmęczyliśmy się tańcem, odbyła się zabawa - karaoke i zaczęliśmy śpiewać. Były losy - losujący i wylosowany wybierali odpowiednio dla siebie piosenkę i śpiewali w duecie. Wszyscy bez wyjątku świetnie się bawili, więc mamy nadzieję, że częściej będziemy mieli okazję do takich niespodzianek! ;-)

 


 

ZIMOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Integra Futsal Cup

Dnia 13.02.2014 r. w Nowej Hucie na oś.Handlowym odbył się Zimowy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej. W Turnieju brały udział drużyny z innych warsztatów w tym dwie (!) nasze drużyny: DrimTim, która zajęła 3 miejsce i OnlyDrim, która zajęła 8 miejsce. Wszystkie drużyny mogły liczyć na ciepły posiłek w postaci bigosu oraz kawy, herbaty i ciasta. Po meczu było rozdanie nagród, a potem wszyscy kibice i piłkarze rozeszli się do domów.

ZAPRASZAMY NA PROFIL Integra Futsal Cup na FACEBOOKU!

 


 

Wyjazd do Zakopanego na zakończenie sezonu zimowego 2014

Dnia 18.02.2014 r. odbył się wyjazd z naszego WTZ na wycieczkę rekreacyjną w okolice Zakopanego. Pojechaliśmy naszym busem w dziewięć osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w wycieczce. Nasza grupa podzieliła się na amatorów pieszej wędrówki do Doliny Kościeliskiej, oraz amatorów białego szaleństwa w stacji klimatycznej Witów-Ski. W skład grupy narciarskiej weszły cztery osoby, a reszta poszła pieszo do Doliny Kościeliskiej. Warunki narciarskie były nad zwyczaj dobre, choć śniegu w tym roku w górach jak na lekarstwo. Ostatnio w górach trochę popadał śnieg a resztę śniegu wytworzono armatkami śnieżnymi, więc można było śmiało szusować. W górach panuje odwilż, a temperatura za dnia wynosi plus 7 stopni Celsjusza. Śnieg już się topi i nie wiadomo jak długo będzie się jeszcze utrzymywał. Zjechaliśmy parę razy. Trasa Witów-Ski nie należy do trudnych. Jedyne trudności, jakie się nadarzyły to miejscami lód i gęsty śnieg z armatek. Druga grupa poszła na spacer do Doliny Kościeliskiej. Na spacerze można było obejrzeć piękne krajobrazy, skały śnieżne, widok strumieni, potoków. Po długiej wędrówce i przygodach (ślizganie i przewracanie się na lodzie) dotarliśmy do schroniska, gdzie zjedliśmy pyszną szarlotkę i wypiliśmy ciepłą herbatę z cytryną. Po zjedzeniu szarlotki i wypiciu herbaty w schronisku ubraliśmy się i wróciliśmy tą samą drogą (też z przygodami), gdzie na miejscu czekał na nas bus. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do Krakowa. Na miejscu byliśmy około godziny 18-tej, po czym wszyscy rozeszli się do domu.

 


 

Kolędowanie w WTZ

Dnia 22.01.2014 odbyło się w naszych warsztatach wspólne kolędowanie. Czas kolęd się niestety kończy więc aby go dobrze pożegnać postanowiliśmy zaprosić zespół muzyczny przy którego akompaniamencie śpiewaliśmy kolędy. Przespiewaliśmy prawie wszystkie najpopularniejsze polskie kolędy mieliśmy śpiewniki dlatego nie sprawiło nam trudności pamietanie tekstów kolęd. Oprócz muzyki był też wspólny poczestunek czyli wspaniałe ciasta które upiekły osoby z pracowni kulinarnej.Miło spędzilśmy czas i w dobrych nastrojach rozeszliśmy się do domów.

 


 

Zabawa Sylwestrowa

Jak co roku nasze warsztaty zorganizowały dla swoich uczestników zabawę Sylwestrową. Było bardzo sympatycznie i wesoło. Uczestnicy przy pomocy terapeutów zajęli się przygotowaniem całej imprezy. Tańczyliśmy przy muzyce którą wybrał dla nas pan Remik.O godzinie dwunastej w południe otworzyliśmy szampana a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia.

 


 

Wigilia w Nowej Hucie

Dnia 20 grudnia grupa wszystkich instytucji Gaudium et Spes spotkała się na wspólnym spotkaniu wigilijnym w kościele na Szklanych Domach. Wszyscy przybyli na zaproszenie Prezesa Tadeusza Skiby, który organizował całą imprezę. W sympatycznej atmosferze wszyscy spożyli wieczerzę wigilijną, połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

 


 

Wigilia grupy wsparcia WTZ

Dnia 18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne byłych uczestników WTZ czyli grupy wsparcia. Była bardzo miła atmosfera i wszyscy spotkali się by złożyć sobie życzenia na święta i na nowy rok.

 


 

Lepienie pierogów na święta w WTZ

Jak co roku w grudniu w naszych WTZ-ach odbyła się akcja lepienia pierogów i uszek świątecznych. Do tego nie lada zadania zmobilizowani zostali wszyscy terapeuci i uczestnicy naszych warsztatów. Roboty było co nie miara ogółem ulepiliśmy około 1000 pierogów i 2000 uszek. Praca trwała dwa dni lecz było warto bowiem nasze uszka trafiły na nasze wigilijne stoły a ich smak dodał uroku tegorocznym Świętom Bożego Narodzenia.

 


 

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

Dnia 6.12.2013 w Szkole nie daleko Klubu Sportowego Bronowianka odbył się w czasie zajęć Warsztatowych Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego, w którym wzięli udział: Mirek, Artur, Basia oraz Tomek. Wszyscy grali w miłej atmosferze i dostali symboliczne nagrody. W przerwie gry była na obiad zupa strogonow, która była bardzo dobra.

 


 

Zabawa Andrzejkowa


Zbliża się Adwent a więc czas wstrzemięźliwości od imprezowania i tanecznych pląsów. Dlatego też przed tym czasem zrobiliśmy Andrzejkową imprezę. Laliśmy wosk a nasz kolega Kamil przygotował andrzejkowe wróżby. Muzykę ze sprzętem nagłaśniającym zapewnili terapeuci. Impreza nie trwała długo ale był to czas rozluźnienia i oddechu od pracy przy świątecznych stroikach i ozdobach na święta Bożego Narodzenia.

 

 


 

 

Zwiedzanie kopalni soli w Bochni

Dnia 27 listopada 2013 r. wraz z niektórymi uczestnikami i terapeutami udaliśmy się do Bochni aby zwiedzić tamtejszą kopalnię soli. Kopalnia ta jest najstarszą kopalnią soli w Polsce starszą nawet od kopalni soli w Wieliczce. Znajduje się w niej wiele eksponatów które podczas zwiedzania oglądnęliśmy. Przez cały czas zwiedzania towarzyszyła nam bardzo miła pani przewodnik która przedstawiła nam w bardzo przystępny sposób historię kopalni i to jak w dawnych czasach wydobywało się sól. Jako że był to czas Andrzejek wzięliśmy u dział w dyskotece i skromnym poczęstunku. Zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do Krakowa

 


 

 

Olimpiada w Poroninie

W dniach 23-25 października odbyła się w Poroninie trzecia małopolska Olimpiada Umiejętności Zawodowych Osób Niepełnosprawnych. Jak co roku braliśmy w niej udział. Było wiele konkurencji, jak: malarstwo, rzemiosła różne, rękodzieło, dekoratorstwo, krawiectwo, haft, popisy kulinarne, stolarstwo, witraż i konkurs wiedzy ogólnej, w których to uczestniczyli nasi zawodnicy. Poziom zawodów był wyrównany, pomimo rywalizacji panowała miła atmosfera przyjaźni i koleżeństwa. Z trofeów zdobyliśmy pierwsze miejsce w konkursie wiedzy ogólnej i trzecie miejsce w krawiectwie. Czas spędzony w Poroninie uważamy za mile spędzony.

 


 

Turniej "Płaszowianka"
3.10.2013

3 października 2013 roku drużyna Drim Tim wzięła udział w turnieju piłki nożnej na stadionie "Płaszowianka". Obecne były jeszcze 2 drużyny z WTZ Miodowa i DPS Łanowa, która organizowała Turniej.
Rezultat: 1 miejsce.
Nasz skład: Krzysztof Brożek, Alfred Feldman, Paweł Halama, Daniel Machnik, Jakub Pławny, Piotr Ryżak, Remigiusz Tumidajski, Artur Wrona.

 


 

 

Sparing z Miodową

20.09.2013 mieliśmy sparing z miodową. Dobrze sie znamy bo w sezonie przy sprzyjającej pogodzie gramy co pewien czas taki sparing. Korzystamy z gościnności stadionu K.S. NADWIŚLAN. Rezultaty takich spotkań są różne w zależności od kondycji i szcząścia obydwu dróżyn. Czasami mamy publiczność, która nas gorąco dopinguje.Warto czasem poruszać się na świerzym powietrzu.

 


 

 

Turniej w Oświęcimiu

Dnia 11.09.2013 odbył się turniej piłki nożnej w Oświęcimiu. Nasza drużyna grała z dróżyną Oświęcimia. niestety pogoda nam nie dopisała, było zimno i padał deszcz. Nasza drużyna nie miała własnej przebieralni i musielismy się przebierać w samochodzie. po turnieju dla wszystkich drużyn i kibiców w domu środowiskowym odbył się poczęstunek. Były kiełbaski z grilla,ciasta,oraz gorąca herbata.Póżniej były gry i zabawy, w których można było zdobyć fajne nagrody.Około godziny 17 pożegnaliśmy się i wróciliśmy do krakowa.

 


 

Polańczyk


Wyjechaliśmy z Krakowa w dobrych nastrojach rozpoczynając wytęskniony, letni wypoczynek. Polańczyk przywitał nas piękną pogodą, która przez cały nasz pobyt pozwalała nam cieszyć się bieszczadzką przyrodą. Codziennie mieliśmy możliwość kąpania się w Zalewie Solińskim, skorzystaliśmy też z wypożyczalni sprzętu pływającego zwiedzając okolicę na rowerach wodnych i w łódce. W jeden z upalnych dni przemierzyliśmy bieszczadzką kolejką pachnące ziołami łąki. Kolejny słoneczny dzień spędziliśmy zwiedzając skansen w Sanoku. Co dzielniejsi z uczestników wyruszyli szlakiem na Połoninę Wetlińską. Pomimo ostrego podejścia i chwil zwątpienia widok ze szczytu był satysfakcjonującą nagrodą za poniesiony trud. W wolnych chwilach, na terenie ośrodka, grywaliśmy w badmintona a panie korzystały z "sekcji manicure". Podkreślając letni nastrój kolorowymi paznokciami. Dodatkową okazją do spędzenia razem czasu i lepszego poznawania się były wspólne przygotowania do wieczornych barbecue. Przykładowe manu - warzywa z kociołka, pstrąg zapiekany z masłem czosnkowym i przyprawami, " bieszczadzka kiełbasa z grilla". Wszystko, nawet to, co dobre, kiedyś się kończy... Naładowani słońcem i pięknem bieszczadzkiej przyrody wróciliśmy do Krakowa.

 


 

Zabawa przedurlopowa


Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami i znowu na miesiąc opuścimy nasze warsztaty. Ażeby nie było wszystkim smutno zorganizowaliśmy małe przedurlopowe "party". Było co zjeść i wypić oraz potańczyć. Może takie imprezy na warsztatach są schematyczne ale grunt to dobrze się bawić i mieć dobry humor.

 


 

Zwiedzanie Muzeum Farmacji CMUJ
18.7.2013

W 15 wiecznej kamienicy, przy ulicy Floriańskiej 25, znajduje się Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ. Założone w 1946 roku mieści w sobie 22 tysiące eksponatów.
Tego czwartkowego dnia wybraliśmy się właśnie tam, aby spędzić półtorej godziny wykładu z przewodnikiem muzealnym. Całe muzeum liczy aż pięć pięter, podzielonych tematycznie. Miejsce to zachwyca swoją różnorodnością. Nad każdym eksponatem można zatrzymać się i przeżyć swoistą przygodę w czasie i przestrzeni.
W piwnicy muzeum można np. podziwiać różne naczynia kamionkowe i miedziane do przechowywania wszystkiego co służyło do produkcji leków, ale również beczki na wino i urządzenie do produkcji świec oraz wyposażenie dawnego laboratorium aptecznego.
Dzięki przewodnikowi miejsce to nabiera jeszcze większej urody, gdyż pozwala poznać historię prawie każdego przedmiotu.
Muzeum wypełnione jest meblami ze starych aptek krakowskich i nie tylko. Meble te przepełnione są przeróżnymi eksponatami takimi jak: suszone węże, krokodyl, nietoperze, pancerz żółwia, ryba piła, oraz przeróżne elementy wystroju dawnych aptek. Podczas zwiedzania mozna zaznajomić się z przcą laboratoryjną dawnego aptekarza.
Na pierwszym piętrze znajduje się pokój poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi, twórcy lampy naftowej. Był on nie tylko aptekarzem, ale i wybitnym społecznikiem, konstruktorem dróg i mostów.
Strych muzeum to miejsce, które zachwyciłoby niejednego zielarza. Drewniane ramy obciągnięte płótnem służą do suszenia ziół.
Muzeum można zwiedzać we wtorek od 12 do 18.30, oraz od środy do niedzieli od 10 do 14.30 . Bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 6 zł.

opr. Mateusz Bobek

 


 

Grill - Skałki Twardowskiego - "tego z Księżyca"
10.7.2013

Ostatnie chwile przed wakacjami. Na dźwięk tego słowa wszyscy stajemy się roamarzeni i rozkojarzeni. Grilowana kiełbaska pozwala zachować morale w grupie.

 


 

Gimnastyka

- "A co tu się dzieje ?!" ;-)
- " A my, przez cały rokbamy o dobrą formę, w myśl zasady:
" W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH !"
Do ćwiczeń zagrzewa Jola R., dzielna terapeutka, która żadnej pracy się nie boi! (; Często asystuje jej i dba o morale grupy Paweł H.
Uczestnicy w skupieniu wykonują poszczególne ćwiczenia, które czasem wymagają zachowania równowagi- nie tylko duchowej. Ole !

 


 

VIII Integracyjny Turniej
Piłki Nożnej
" Na Zielonej Murawie"
20 i 27 czerwca 2013

W turnieju wzięło udział 17 drużyn przydzielonych do 4 grup, w wyniku wcześniejszych losowań. Dzień zapowiadał się chłodny i deszczowy, pomimo tego kibice entuzjastycznie dopingowali swoich zawodników podtrzymując gorącą atmosferę. Nad wzmocnieniem dobrego nastroju czuwali żołnierze -z V Batalionu Dowodzenia- serwując grochówkę. Efektem dwudniowych rozgrywek, które były pokazem woli walki i determinacji, ale również dobrej zabawy była wygrana drużyny naszych Warsztatów- Drim Timu. Gratulujemy naszym kolegom oraz terapeutom, życząc dalszego "kopa" na boisku.

Opr. Magdalena Porębska

Artykuł w "Dzienniku Polskim" z dnia 1.07.2013 z relacją z turnieju.
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1279677-na-stadionie-zwierzynieckiego-doping-na-swiatowym-poziomie.html

 

 


 

Kiermasz w szkole
8.6.2013

Uczestniczyliśmy w kiermaszu w ramach "Pikniku Rodzinnego", organizowanego przez personel oraz rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 32, przy ul. Królowej Jadwigi 78.
Stoisko naszych Warsztatów pomieściło całą obfitość wyrobów, powstałych w pracowniach: rękodzieła, stolarskiej i krawieckiej.
Serdeczna atmosfera, życzliwe przyjęcie, kolory, muzyka, słodkie wypieki domowej kuchni towarzyszyły nam przez kilka godzin majowego kiermaszu... (t.j. czerwcowego- pomyłka wynika z faktu, że klimat spotkań przypominał prawdziwą "majówkę" ;) .

 


 

Wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu
5.6.2013

Wyjechaliśmy z Krakowa wczesnym rankiem z wielkimi obawami odnośnie pogody, gdyż padał deszcz. Po 2 godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, a ku naszemu zaskoczeniu deszcz przestał padać i przywitało nas piękne słońce.
Zwiedzalismy skansen i Miasteczko Galicyjskie. Wśród najciekawszych obiektów zobaczyliśmy kościół, dworek ziemiański, chałupę zielarki, zagrodę wiejską i szkołę. Kolejną atrakcją był udział w zajęciach czerpania papieru. Następnie udaliśmy się do straganu, przy którym prezentowano sposób szycia szmacianych lalek. W przerwie obiadowej raczyliśmy się smakołykami z wiejskiego stołu: ogórkami małosolnymi prosto z beczki, wędlinami, sałatką makaronową z brokułami, oscypkami, smalcem ze skwarkami, wiejskim chlebem i bigosem. Mniam!
Wyjechaliśmy w drogę powrotną do Krakowa ok. 14.30, zadowoleni i syci...

opr.Kamil Buratowski

 


 

Ogród Botaniczny UJ
9.5.2013

Wykorzystując ładną pogodę, tego czwartkowego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do ogrodu botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, liczącego już 230 lat. Na pierwszy rzut oka zachwyca sam rozmiar tego obiektu. Cały ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 10 hektarów. Na jego terenie znajdują się 4 sale ekspozycyjne Muzwum Botanicznego, trzy kompleksy szklarniowe, oraz rośnie w nim ponad 5 tysięcy gatunków rośli, 1000 gatunków drzew ikrzewów i ponad 2000 odmian roślin szklarniowych. Został on założony w 1783 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jest najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Zważywszy na rozmiar obiektu podzieliliśmy się na trzy osobne grupy. Mimo tego, że nie mieliśmy przewodnika udało nam się zapoznać z bogactwem ogrodu. Obiekt tem jest wpisany do rejestru zabytków i jest on, jak już wspomniałem najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Pierwsze zbiory zaczęto gromadzić już w 18 wieku. Co zachwyciło mnie najbardziej, to Dąb Jagielloński, który liczy już 400 lat, oraz posadzone w 1790 roku Derenie Śniadeckiego, liczące ponad 200 lat. W ogrodzie znajdują się trzy kompleksy szklarniowe, gdzie można było doceniać rośliny strefy tropikalnej, kaktusiarnie, oraz najstarszą w kraju kolekcję sagowców, czyli roślin z ery mezozoiku.
Każdy pobyt w ogrodzie to doskonały relaks i znakomity czs do odpoczynku i kontemplacji. Będąc jeszcze pacjentem Kliniki przy ul. Kopernika, często odwiedzałem ogród botaniczny i spacerowałem po nim. To właśnie tam dochodziłem do zdrowia i mogłem w spokoju przemyśleć wszystkie nurtujące mnie problemy. Jestem szczególnie związany z tym miejscem, gdyyż było to miejsce pracy mojej Mamy, która charytatywnie zajmowała się ogrodem. W ogrodzie znajdują się również zbiory roślin leczniczych i co ciekawe roślin biblijnych.
Dla przyszłych odwiedzających mam kilka ważnych informacji. Ogród czynny jest jedynie w porze letniej. Oto godziny otwarcia: codziennie od 9.00 do 19.00 (jesienią do 17.00), szklarnie od 10.00 do 18.00 (jesienią do 16.00). W piątek szklarnie nieczynne. Sezon trwa od połowy kwietnia do połowy października.

opr. Mateusz Bobek

 


 

Wernisaż prac p. Zbigniewa Krzanowskiego
8.5.2013

odbył się dzięki uprzejmości pracowników Krowoderskiej Biblioteki Publicznej, Fili nr 16, przy ul. Królowej Jadwigi 376.
Bohater wystawy opowiedział o swoich pracach oraz ulubionych malarzach, którzy stanowią inspirację dla jego twórczości.
Pracownicy oraz uczestnicy Warsztatów towarzyszyli panu Zbigniewowi, wspierając entuzjazmem i życzliwością oraz dopingując do ciągłego rozwijania twórczej pasji.

 


 

Sparing z WTZ "Miodowa"
26.4.2013

W ramach przygotowań do 7 I.T.P.N. "Na Zielonej Murawie" drużyna naszych Warsztatów rozegrała koleżeński mecz z drużyną WTZ z ul. Miodowej.
Stadion KS "Nadwiślan" pozwala docenić piękną scenerię zabytkowego Krakowa. Zmagania sportowe odbywały się "w cieniu" najważniejszego miejsca nie tylko dla krakowian, ale i Polaków- zwanego "sercem Polski" - Wawelu.
Świeża zieleń, słońce i wysokie temperatury dały nam przedsmak lata, za którym już wszyscy tęsknimy.

 


 

Edward Dwurnik
Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
25.4.2013

Wystawa prac Edwarda Dwurnika obejmuje blisko 150 obrazów i rysunków artysty. Tytuł wystawy "Obłęd" odnosi się do niejednoznacznego pojęcia, które z jednej strony oznacza szaleństwo, z drugiej zaś w języku potocznym coś nadzwyczajnego, niesamowitego i wspaniałego. w swoich zbiorach posiadana płótnie około 5 tys., prac na papierze 14 tys., grafik 3,5 tys. Zafascynowany Nikiforem w okresie studiów tworzy wiele podobnych prac. W latach 70- tych nastąpiła eksplozja twórczosci artysty. Wydarzenia politycznie lat 80- tych w Polsce wywarły bardzo duży wpływ na sztukę Dwurnika. Jego uwczesne prace pełne są brutalnej ekspresji. Obecnie maluje m.in. kobiece akty oraz monumentalne przedstawienia historyczne. Nadal też krytycznie portretuje róźne grupy społeczne. Jego twórczość dopiero w 1984 roku na zachodzie (w ówczesnym RFN) ujrzała światło dzienne i od tego momentu zaczęły się sukcesy międzynarodowe oraz krajowe z tym, że pierwsza wystawa muzealna odbyła się dopiero w 1987 r. Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach publicznych oraz prywatnych. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się sześć obrazów (własność Muzeum) artysty, które zostały zakupione w latach 1985- 1989 przez obecną dyrektor.

opr. Lucyna Plec

 


 

Wernisaż "Odkrycia"
19.4.2013

Otrzymalismy zaproszenie do zorganizowania wystawy w "Zajeździe Kościuszki" w Galerii Młodych.
Mamy bardzo dużo prac wykonanych przez naszych uczestników, jest co pokazać, wystawić. Sprawdziliśmy wcześniej jaka ilość prac może być wyeksponowana- dużo około 70- 80 sztuk. Terapeuta wybierał "dzieła", nie chciał pominąć żadnej osoby, która tworzyła w pracowni plastycznej. Wiele osób- autorów prac jest już nieobecna w placówce (podjęcie pracy, przejście do innych placówek), ale chcemy zaprosić wszystkie osoby na wernisaż.
Prace odpowiednio oprawione, wyeksponowane postrzega się zupełnie inaczej niż w przcowni. Obrazy są piękne, każdy ma w sobie "coś", co przyciąga nasz wzrok- są warte pokazania szerokiemu odbiorcy. Nasza wystawa pt. "Odkrycia" będzie eksponowana przez okres miesiąca tj. 19.4- 17.5.2013.
Zaproszeniami i plkatami zajął się Dworek Białoprądnicki- siedziba i dyrekcja Zajazdu Kościuszki w osobie pani Jolanty Kogut.
Autorzy prac:
Krzysztof Brożek, Aleksander Gałężniak, Alicja Głuc, Lucyna Janeczek, Zbigniew Krzanowski, Agnieszka Książek, Anna Kudyk, Katarzyna Kućmierz, Zbigniew Papież, Magdalena Porębska, Krzysztof Putanowicz, Tomasz Raś, Piotr Ryżak, Brygida Skrzypek, Ireneusz Skórzyński, Zbigniew Smolik.


opr. Lucyna Plec

 


 

Kręgle i bilard
11.4.2013

Pracownia plastyczna w miesiącu kwietniu organizuje "wyjścia czwartkowe". Uczestnicy oraz terapeuta stanęli na wysokości zadania i 11.4.13 byliśmy na obiekcie sportowym AGH. Mieliśmy dwie godziny fajnej zabawy i do korzystania ze stołów bilardowych oraz dwa tory na kręgle.
Do kręgli utworzyły się 2 grupy po 6 osób, jak skończyli grę, utworzyły się następne 2 grupy po 7 osób.
Każdy miał 8 kolejek po 2 rzuty. Niektórzy grali w kręgle po raz pierwszy. Emocje brały górę, ale niekoniecznie szło to z techniką i taktyką gry. Ale liczyła się fajna zabawa i sprawdzenie swoich możliwości. Część osób grała w bilard, było mniej chętnych, ale gracze byli równie dobrzy. 2 godziny szybko minęły. Dziękujemy pracowni plastycznej za fajnie spędzony czas.
Spacerkiem wróciliśmy na WTZ aby wypełnić dyżury, poskładać pracę, uzupełnić dokumentację. Budynek, w którym byliśmy jest nowym, wielofunkcyjnym obiektem z dużym basenem. Symboliczna opłata za w/w "urządzenia" bardzo nas ucieszyła.
opr. Lucyna Plec

 


 

Śniadanie Wielkanocne
27.3.2013

Tuż przed Wilkanocą w naszej placówce zorganizowaliśmy spotkanie- "śniadanie wielkanocne. Nasi uczestnicy, terapeuci oraz goście zaproszeni wysłuchali życzeń od pani dyrektor D. Batko- dobrych, radosnych świąt. Goście również składali wszystkim życzenia. W imieniu rodziców wystąpił p. Buczko. Wystąpiła nasza grupa teatralna, która nawiązała do symboliki świąt, nawiązując do pory roku, która nadaje sens i rytm życia po długiej zimie.
Przy pięknie nakrytych stołach zasiedliśmy do śniadania, które tradycyjnie składało się z żurku, faszerowanych jajek, sałatek, wędlin, ciasta- wszystkie potrawy zostały przygotowane współnie (uczestnicy oraz terapeuci) w naszej pracowni kulinarnej. Wyjątkowo dużo przybyło uczestników, cieszymy się że odnajdują się na takich spotkaniach.
Cała uroczystpść przebiegła w sympatycznej atmosferze. Po skończonym śniadaniu wszyscy solidarnie pomagali sprzątać, aby jutro rozpocząć zajęcia w uporządkowanych pracowniach.
opr. Lucyna Plec

 


 

Wystawa storczyków- Muzeum Przyrodnicze
21.3.2013

21.3.2013 w kalendarzowy "Dzień Wiosny", pracownia komputerowa zorganizowała wyjście do Muzeum Przyrodniczego na wystawę storczyków i orchidei.
Były to zbiory prywatne, użyczone na wystawę, która trwała tylko 4 dni.
Było na co popatrzeć i podziwiać. Tyle odmian, kolorów zgromadzonych w jednym miejscu nie mamy okazji widzieć na co dzień. Przy okazji mogliśmy zwiedzić to wszystko co było wyeksponowane na terenie budynku, m.in.: terrarium, zasuszone skorupiaki, ryby, aligatora oraz małpki buszujące w klatce. Ogromne wrażenie zrobiła wystawa pająków. Panowie oczywiście najdłużej (dłużej niż przy kwiatkach) zatrzymali się przy pająkach.
Zachwyciliśmy się ogromnymi roślinami, którym zostały stworzone odpowiednie warunki tj. duża wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura.
Można było zakupić na terenie budynku storczyki po bardzo niskich cenach.

opr. Lucyna Plec

 


 

Dzień Kobiet
8.3.2013

Jak co roku nasi panowie w Dniu Kobiet przygotowali poczęstunek, zostały wręczone symboliczne tulipany i rozpoczęła się wspólna zabawa- śpiewanie piosenek na karaoke. Początkowo nie było chętnych, ale stopniowo panie i panowie nabrali odwagi, poprosili o mikrofony i zabawa się zaczęła. Każdy wybrał piosenkę, którą lubi i solo lub z "chórkiem" odśpiewał jak potrafił najlepiej.
Dziękujemy naszym kolegom- Dzień był naprawdę udany, rozśpiewany.
opr. Lucyna Plec

 


 

Wyjazd na narty Laskowa, Małe Ciche
14.2.2013, 28.2.2013

Laskowa
Pojechaliśmy grupą 14- osobową, część osób jeździła na nartach, część spacerowała po miejscowośći Laskowa. Pogoda pozostawiała wiele do życzenia, ale widoki terenów górskich są wspaniałe.
Obok stoku jest bar- restauracja, gdzie obie grupy spotkały się na posiłku. Gorący żurek, barszcz z krokietami, kawa i herbata rekompensowały to co było na zewnątrz.
obie grupy: narciarska oraz spacerowa były bardzo zadowolone z wyjazdu. Wracaliśmy do Krakowa trochę zmęczeni, ale w doskonałych humorach. W drodze powrotnej zrodził się pomysł na drugi wyjazd, ale do innej miejscowości.
Wyjazd tak liczną grupą był możliwy dzięki uprzejmości taty Tomka Buczko, który dowiózł nas na miejsce i z powrotem do Krakowa. Był to prezent dla placówki i uczestników.

Małe Ciche
Po raz drugi w tym sezonie wybraliśmy się na narty oraz wycieczkę krajoznawczą. Tradycyjnie wytworzyły się dwie grupy- Spacerowa i narciarska. Miejscowość Małe Ciche leży u podnóża Tatr i jest bardzo ładna widokowo. Spacerowicze i amatorzy białego szleństwa spotkali się na posiłku i przy ciepłej herbatce. Wywiązała się dyskusja, kto więcej skorzystał z wyjazdu. Każdy bronił swojego stanowiska, ale najważniejsze, że wszyscy byli zadowoleni. Po przyjściu do placówki na drugi dzień, każdy opowiadał jak było fajnie i żewarto korzystać z możliwości wyjazdu poza Kraków.

opr. Lucyna Plec

 


 

Wspólne kolędowanie
30.1.2013

Już po raz czwarty w okresie karnawału odbyło się współne kolędowanie w naszej placówce. Zorganizowaliśmy to spotkanie w godzinach popołudniowych, aby stworzyć nastrój oraz umożliwić kolędowanie osobom z grupy wsparcia i pracującym.
Po raz drugi przyjechał do nas p. Jarosław Janecki oraz Justyna Windys z MDK- Biały Kościół. Pan Jarek przepięknie grał na instrumencie klawiszowym, a Justyna spiewała "anielskim głosem".
Śpiewniki z kolędami wydrukowane w pracowni komputerowej bardzo ułatwiają w śpiewaniu, ponieważ wydaje się nam że znamy słowa kolęd, ale nie do końca to się sprawdza. Skromny poczęstunek umilił spotkanie.

opr. Lucyna Plec

 


 

"Integra Futsal Cup 2013"
25.1.2013

Już po raz drugi w Nowej Hucie odbył się Zimowy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej " Integra Futsal Cup 2013". W Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 rywalizowało osiemdziesięciu niepełnosprawnych uczestników i ich opiekunów z terenu małopolski.
Nasza drużyna piłkarska w składzie:
- Mirosław Bacławski
- Krzysztof Brożek
- Tomasz Buczko
- Paweł Chlipała
- Piotr Kremel
- Daniel Machnik
- Paweł Migdas
- Jakub Pławny
- Piotr Ryżak
- Remigiusz Tumidajski
dzielnie walczyli z drużynami innych ośrodków WTZ. Po zaciętych bojach zajęliśmy 3 miejsce. Daniel Machnik otrzymał tytuł najlepszego bramkarza. Były gratulacje, dyplomy, skromne nagrody. Ale w sumie liczy się udział w turnieju, fajna zabawa. Kibice zagrzewali wszystkich do "walki". Emocje sięgały zenitu.

opr. Lucyna Plec

 


 

Muzeum Narodowe w Sukiennicach
17.1.2013

Miesiąc styczeń był darmowym wejściem do Muzeum Narodowego w Sukiennicach i do pozostałych również. Skorzystaliśmy z tej możliwości i wybraliśmy się grupą 17 osób aby obejrzeć przepiękne zbiory obrazów malarzy polskich oraz zagranicznych. Muzeum w Sukiennicach było kilka lat w remoncie, natomiast eksponaty- obrazy "urzędowały" w Muzeum w Niepołomicach. Sale wystawiennicze zostały pięknie odnowione, oświetlone, dzieła wróciły na swoje miejsce. Podziwialiśmy talent malarzy, ich spojrzenie na pewne rzeczy, krajobrazy, które widzimy na codzień, ale nam umykają. Na obrazach jak w kadrze jest zatrzymany czas.

opr. Lucyna Plec

 


 

Spektakl "Wieczór kawalerski"
4.1.2013

Nowy rok kalendaezowy rozpoczynamy wyjściem do Teatru Bagatela na spektakl "Wieczór kawalerski". Grupa z terapeutami liczyła 15 osób. Jest to ostatnie wyjście z pisanym projektem. Cały Spektakl- to fajna zabawa- fabuła ukazuje smieszne a momentami "dramatyczne sytuacje" w związku z organizowaniem wieczoru kawalerskiego dla kolegi, ale jak to w komediach bywa- mimo kilku nieporozumień wszystko kończy się dobrze i wszyscy są szczęśliwi.

opr. Lucyna Plec

 


 

Sylwester 2012
31.12.2012

W ostatnim "starego" roku bawiliśmy się szampańsko, aby pożegnać ten stary rok. Wszyscy byli w odświętnych strojach i dobrym humorze. Rozświetlona choinka, zapalone świece tworzyły przyjemny nastrój. Przekąsk- cały poczęstunek przygotowany przez pracownię kulinarną bardzo wszystkim smakował. O godzinie 12 (w dzień niestety) sztuczne ognie tzn. zimne ognie rozświetliły salę taneczną, wszyscy nawzajem składali sobie życzenia- tradycyjnie dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń. Bardzo fajnie prowadził całą zabawę nasz kolega, terapeuta Paweł Halama.

opr. Lucyna Plec

 


 

Wigilia w WTZ
20.12.2012

W ostatnim tygodniu przed świętami zorganizowaliśmy wigilię w naszej placówce. Odświętny nastrój, pięknie udekorowane stoły, wystrojona choinka, terapeuci, uczestnicy i zaproszeni goście zasiedli przy wspólnym stole. Były życzenia i dużo ciepłych słów od p. dyrektor, przewodniczącego Rady Dzielnicy 7, prezesa Stowarzyszenia. Grupa teatralna przygotowała i przedstawiła "Kolędę"- T. Czyżewskiego. Barszcz z pierogami, sałatki śledziowe, ciasta, ryby na gorąco wszystkim bardzo smakowały. Miłym przerywnikiem było śpiewanie kolęd. Było bardzo sympatycznie, prawie rodzinnie, dla niektórych osób była to możliwość spędzenia tego dnia w towarzystwie innych osób.Na spotkanie wigilijne przyszły studentki, które odbywały u nas praktyki, były bardzo zaangażowane w pomoc (podawanie i sprzątanie ze stołów). Wspólne sprzątanie, zmywanie przeciągnęło się do późnych godzin popołudniowych. Nikomu specjalnie nie śpieszyło się do domu, nastrój świąteczny udzielił się większości- to dobrze, bo potrzebujemy takich spotkań.

opr. Lucyna Plec

 


 

Pierogi, uszka - 11 i 12.12.2012 roku

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia uczestnicy i terapeuci kleją pierogi i uszka na potrzeby Wigili na WTZ oraz każdy zamawia prywatnie dla siebie na wigilię.
Pyszny farsz grzybowy, kapustno- grzybowy oraz mięsny jest przygotowany dzień wcześniej przez pracownię kulinarną. Wymaga to dużego nakładu pracy ponieważ ilość klejonych pierogów i uszek to ok. 2000 sztuk, ale jak zawsze pracownia kulinarna stanęła na wysokości zadania. Wyrabianie i wałkowanie ciasta, to wąska specjalizacja koleżanki L. Brózdy oraz Remika Tumidajskiego.
Klejeniem zajmowali się wszyscy ci, co mogli ruszać palcami cha, cha, cha...
"Ogromna presja" z pracowni kulinarnej nie pozwalała na dłuższe przerwy. Pracownia obgotowywała pierogi, pakowała, liczyła i rozprowadzała wg. zamówień.
Wspólna praca- rozmowy, żarty przy wspólnym stole, co widać na zdjęciach, to fajna integracja.
Farsz "wyszedł", każdy odetchną z ulgą i pomyślał że następny taki maraton dopiero za rok.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

Andrzejki
29.11.2012 r.

Zabawa andrzejkowa na naszych warsztatach to już tradycja.Zorganizowaniem całości (poczęstunek, gry, zabawy) zajęła się Paulina- studentka , która jest u nas na praktykach. Paulina wraz z uczestnikami przygotowała sałatki upiekła pyszne ciasto, zostały zakupione również napoje- kawa, herbata soki. Podczas zabawy pojawiła się wróżka, która wróżyła z ręki, kart i każdemu przepowiedziała świetlaną przyszłość. Buty ustawione od ściany do drzwi wyjściowych wyłoniły parę młodą, która odtańczyła pieknie walca. Duże emocje były podczas lania wosku. Muzyka przygotowana na tańce podobała się wszystkim, sałatki, ciasto i ciasteczka zostały skonsumowane co oznacza, że poczęstunek był smaczny.
opr. Lucyna Plec

 


 

 

Bukowina Tatrzańska
16.11.2012 r.

Podhale oprócz malowniczych gór, wielu zabytków kulturowych, bogate jest w liczne źródła wód mineralnych i termalnych. "Terma Bukowina" i powstałe na tym terenie baseny są stosunkowo "młode" ponieważ pierwsze odwierty i badania wód to rok 2004.Z dumą można powiedzieć że baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej to jedne z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Można powiedzieć, że terma Bukowina jest centrum rozrywki dla całej rodziny.
Kapiel w tak zmineralizowanej wodzie termalnej wpływa bardzo korzystnie na organizm. Szczególnie poprawia komfort psychiczny, obniża stres, stabilizuje system nerwowy, poprawia spokuj wewnętrzny, chroni przed chorobami. W dużym stopniu eliminuje choroby serca, stabilizuje tętno, leczy choroby układu krążenia, zmniejsza otyłość, pomaga na bóle głowy itp...
Z kilkoma osobami wybraliśmy się na basen wód termalnych aby zażyć tych wspaniałości. Korzystaliśmy z kilku basenów, ale najbardziej podobał nam się basen rekreacyjny oraz hydromasaże.
Wyjazd bardzo udany, wszyscy wracali w doskonałych humorach. Wszystkim był potrzebny wyjazd, relaks. Do Krakowa wróciliśmy o przyzwoitej godzinie.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

Bunkier Sztuki
12.11.2012 r.

Jak co roku wybraliśmy się do "Bunkra Sztuki" na wystawę "World press photo". Zdjęcia prezentowane to wydarzenia zarejestrowane przez reporterów na całym świecie. Tematyka obejmowała tsunami, huragany, które niszczyły cały dorobek ludzi w różnych częściach świata. Uwagę przykuwały również zdjęcia przedstawiające krwawe porachunki rebeliantów w krajach trzeciego świata.Tematyka była bardzo różnorodna. Nie zabrakło również kolorowych zdjęć przedstawiających naszą przyrodę, piękne jaskinie, które pokazane były w bardzo nietypowy sposób. Pośród zdjęć, które były prezentowane na wystawie był również akcent polski, były to wyróżnione zdjęcia znanego reportera z Polski- Guzowatego.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

15-lecie WTZ - 18.10.2012 r.

W miesiącu lipcu mineło 15 lat od utworzenia placówki WTZ. Uroczystości odbyły się 18 października. Przybyli zaproszeni goście oraz byli uczestnicy. Gościem honorowym była p. Elżbieta Datka-osoba która wraz z mężem utworzyła placówkę i była jej dyrektor przez 14 lat.
Pomysłodawcą był p. Jacek Datka (lekarz psychiatra), który widział potrzebę "zagospodarowania" ludzi po wyjściu ze szpitala lub z oddziałów dziennych psychiatrycznych. Osoby w remisji nie mogły się skazywać na samotność i przebywanie w domu. Tworzenie takich placówek jak nasza było wyjściem naprzeciw potrzebom osób chorych psychicznie.
Przez 15 lat przez placówkę przewinęło się około 150 osób. Część osób podjęła pracę lub zmieniła placówki. Rechabilitacja społeczna w życiu każdego uczestnika jest ważnym elementem terapi.
Nasza praca została doceniona, goście i obecna p dyrektor zabrali głos, padło dużo podziękowań, ciepłych słów, jak również obietnic bez pokrycia. Po głównych uroczystościach zaprosiliśmy gości na poczęstunek. Wspaniale przygotowane przekąski, ciasta oraz wspaniały tort, to zasługa uczniów z Technikum Gastronomocznego z ul. Zamojskiego. Goście dokonali wpisów do naszej kroniki, życząc nam wielu sukcesów na dalsze 20, 30, 40..... lat. Wspaniała uroczystość dobiegła końca, a my zbieramy siły do dalszej owocnej, ale również ciężkiej pracy.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

Przedmieścia Zwierzynieckie
18.07.2012 r.

W dniu 18.07.2012 z grupą uczestników odwiedziliśmy Muzeum Historyczne na ul.Królowej Jadwigi 41. Pani Kustosz oprowadziła nas po salach wystawowych, gdzie zgromadzone były pamiątki, ekponaty z przed 100 lat. Nie przypuszczaliśmy, że przed stu laty tak prężnie funkcjonowały zakłady na przedmieściach Krakowa. A Emaus- odpust w drugi dzień Swiąt Wielkanocnych to legenda, która nawiązuje do sceny z Ewangelii wg. św. Łukasza, która mówi o wędrówce apostołów do wsi Emaus po zmartwychwstaniu Jezusa.
Tradycja uroczystości odpustowych na ul. Emaus sięga średniowiecza, do chwili obecnej na ul. Kościuszki oraz Senatorskiej ustawiane są kramy.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

Integracyjne spotkania sportowców
11.07.2012 r.

Europejskie Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych z siedzibą w Austrii, zorganizowało wspólnie z naszym Stowarzyszeniem "Gaudium et spes" spotkania i zawody sportowców niepełnosprawnych w Krakowie. Zmagania sportowców odbywały się na stadionie AWF, każdy z uczestników brał udział w 10- konkurencjach. Liczyła się dobra zabawa i atmosfera. Naszi terapeuci sędziowali przy niektórych dyscyplinach. Uroczyste zakończenie, wręczenie medali i dyplomów oraz nagród odbyło się dnia 17.07.2012 na pl. Centralnym w Nowej HUcie. Nasi zawodnicy Krzysiek Brożek oraz Zbyszek Zieliński byli bardzo zadowoleni z udziału w "Dekatlonie", sprawdzili w 10 konkurencjach swoje możliwości i umiejętności.

 


 

 

Wyjazd na wypoczynek "Luboradza"
1.07-10.07.2012 r.

Wyjazd integracyjny do Luboradzy - Pojezierze drawskie był na poczatku lipca. Część osób pojechała PKS -em, natomiast pozostałe osoby pojechały naszym busem z p. Pawłem. Podróż jednej i drugiej grupy trwała około 12 godzin, jest to jednak dosyć daleko, ale warto było się tochę pomęczyć aby odpocząć w tak pięknym zakątku Polski. W koło dużo zieleni, jezioro, miejsca do wypoczynku i relaksu. Mieszkaliśmy nad jeziorem Koprzywno - pływaliśmy po jeziorze łódkami, rowerami wodnymi, można było się kąpać, łowić ryby. Sam budynek dworek w którym mieszkaliśmy był pięknie odrestaurowany, pokoje pięknie odnowione wyposażone w meble z dawnej epoki. Nowoczesnośc rónież zawitała do dworku. W budynku znajdowała się siłownia, sauna, bilard i basen.
Obiady, posiłki przygotowywane przez kucharzy wszystkim bardzo smakowały. Wyjazd nad morze do Kołobrzegu sprawił nam wielką frajdę- piasek, szum fal, słoneczko- to był udany wyjazd. Zorganizowany był również wyjazd do miejscowości Borne- Sulinowo- zwidzaliśmy miejscowość i pozostałości po pobycie (Armii Czerwonej)- wojsk radzieckich w naszym kraju.Dużo było wycieczek do lasu, tam głównie odbywały się spacery i oddychanie świeżym powietrzem, a wieczorami organizowane były ogniska i zabawy.
Pobyt szybko minął. Niektóre osoby w tej miejscowości były po raz drugi, ale odkryły je jakgdyby na nowo.
Wyjeżdżaliśmy wypoczęci, pełni wrażeń- wyjazd był bardzo udany. Nawiązały się nowe sympatyczne przyjaźnie, podczas spotkań będzie o czym rozmawiać i co wspominać.

opr. Lucyna Plec

 


 

 

Kocham Kraków z wzajemnością
28.05.2012 r.

Jak co roku w Krakowie przez kilka dni odbywał się Festiwal Osób Niepełnosprawnych. Osoby zgłoszone przez ośrodki mogły sprawdzić się w wielu przygotowanych konkurencjach. Największym powodzeniem cieszyła się ściana wspinaczkowa na której wielu uczestników próbowało swoich sił.Osoby brały udział również w turnieju szachowym, prezentowaliśmy i sprzedawaliśmy swoje wyroby na stoisku kiermaszowym. Całość umilały koncerty, które odbywały się na scenie przy ratuszu. W ramach festiwalu skorzystaliśmy również z wyjścia do Teatru Bagatela na sztukę "Do dna", wystawianą przez aktorów z Częstochowy. Sztuka była dość trudna w odbiorze, lecz bardzo interesująca, momentami bardzo śmieszna, a chwilami przygnębiająca, smutna. Sztuka zagrana świetnie, aktorzy otrzymali duże brawa na stojąco.

 


 

Wystawa prac - Wróblowice
17.05.2012 r.

Wernisaż w w/w miejscowości rozpoczą się w późnych godzinach popołudniowych, ale nie musieliśmy nikogo zachęcać do wyjazdu. Sami uczestnicy stwierdzili, że prace wystawione w innym miejscu niż WTZ - postrzega się inaczej, dostrzega się pewne rzeczy, elementy, które nie były widoczne w naszej warsztatowej sali.Dyskusja po wernisażu była bardzo ożywiona, każdy chciał się wypowiedzieć jak realizuje swoje marzenia i przemyślenia poprzez sztukę i jak ważna jest arteterapia w ich życiu.
Dodatkowe atrakcje-muzyka oraz skromny poczęstunek uświetniły wieczór, który był bardzo edukacyjny i przyjemny.

 


 

Integracyjny Turniej Piłki Nożnej
"Na zielonej murawie"

15.05.2012 i 22.05.2012

W dniu 15 maja 2012 na stadionie "Zwierzynieckim" odbył się VII Integracyjny Turnej Piłki Nożnej " Na zielonej Murawie". W tym roku Turniej odbywał się w dwóch etapach. Pierwszego dnia pogoda niestety nie rozpieszczała zawodników oraz kibiców. Padał deszcz, a temperatura wynosiła ok 12-14 stopni Celsjusza. NiIemniej jednak 15 drużyn z różnych ośrodków i placówek walczyło dzielnie. Kibice na trybunach dopingowali wszystkie drużyny, ale najbardziej zagrzewali do sportowej walki swoją drużynę.
Z naszej placówki wystawiono dwie druzyny : "Drim Team" i "Only dream".
"Drim-Tim": Krzysztof Brożek, Radosław Grzęda, Jakub Pławny, Piotr Ryżak, Remigiusz Tumidajski, Zbigniew Zieliński, Artur Wrona.
"Only Drim": Mirosław Bacławski, Tomasz Buczko, Paweł Chlipała, Bogdan Dybek, Aleksander Gałężniak, Paweł Halama, Dawid Kusowski- Pyjos, Krzysztof Medyński, Paweł Migdas, Łukasz Motoła, Zbigniew Smolik.
W dniu 22.05.2012 odbyła się druga część turnieju. Tym razem pogoda dopisała. Na turnieju stawiły się wszystkie drużyny. Przyjechało równiez dużo kibiców. Mecze rozgrywały się na dwóch boiskach. Wszystkie drużyny walczyły dzielnie. Na koniec rozgrywek odbył się mecz "wojsko- reszta świata", w którym wziął udział prezes stowarzyszenia. Podczas przerw w rozgrywkach przygotowane były liczne atrakcje m.in.: przejażdżka super motorami, puszczanie baniek mydlanych, udzielanie I pomocy na fantomie- przygotowane przez służby maltańskie, pokaz sprzętu wojskowego- możliwość łączenia przez radiostację.
Dzięki sponsorom mogliśmy wszystkie osoby częstować przez cały dzień kawą, herbatą, pysznymi pączkami, ciastem, drożdżówkami.
Wojsko tak jak w I dniu zawodów przygotowało pyszną grochówkę, wdużej ilości, która smakowała wszystkim zawodnikom, kibicom oraz gościom zaproszonym.
Podczas rozgrywek został wyłoniony najlepszy bramkarz, strzelec, obrońca, oraz napastnik. Nagrody za zajmowane miejsca wręczali nasi terapeuci, piłkarze Wisły oraz przewodniczący Rady Dzielnicy VII.
Kolejny udany turniej Piłki nożnej przeszedł do historii.

opr. Lucyna Plec

 


 

Kraków - czas okupacji
30.04.2012 r.

W dniu 30.04.2012 pojechaliśmy na wystawę stałą na ul. Lipową. W roku 2010 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło w budynku administracyjnym dawnej Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera wystawę "Kraków - czas okupacji 1939-1945". Historia znana z filmu "Lista Schindlera" (który częściowo był nagrywany również w Krakowie), posłużyła za pretekst do opowieści o Krakowie pod okupacją niemiecką. Wewnątrz zachowało się jedynie kilka autentycznych detali z okresu wojny. Muzeum jest pomnikiem okresu wojny, upamiętnieniem ofiar i bohaterów tamtych wydarzeń, refleksji nad zbrodniczym charakterem systemu nazistowskiego oraz nad skutkami wojny i okupacji. Zwiedzając muzeum przenieśliśmy się w czasie od okresu poprzedzającego II wojnę swiatową, aż do wyzwolenia miasta Krakowa przez Armię Czerwoną.
Po muzeum oprowadziła nas pani przewodnik, udzieliła dodatkowych ciekawych informacji na temat funkcjonowania fabryki i uratowanych osobach przed wywiezieniem do obozów zagłady.

opr. Lucyna Plec

 


 

Wyjście do ogrodu botanicznego
27.04.2012 r.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego na powitanie wiosny. Ogromne wrażenie na wszystkich kwitnące magnolie,kobierce kwiatów- hiacynty, tulipany posadzone w piękne kompozycje.Cały ogród, to ogromny "zielony" obszar na którym znajdują się wszystkie gatunki drzew, krzewów i kwiatów które rosną na terenie naszego kraju, ale także dużo roślin egzotycznych już przystosowanych do naszych warunków klimatycznych. Ogród botaniczny jest bardzo dobrze zagospodarowany i zadbany.Z przyjemnością spędziliśmy tam kilka godzin.Mam nadzieję że odwiedzimy Ogród Botaniczny o innej porze roku.

 


 

Wyjście do kina
16.04.2012 r.

Wyjazd dwóch grup do kina w D.H. Plaza na filmy "Królewna śniezka" oraz "Stawka większa niż Smierć".
Oba filmy bardzo się podobały.

 


 

Rękawka
10.04.2012 r.

Polski zwyczaj wielkanocny we wtorek po światach to "Rękawka". Uczestnicy oraz personel uczestniczył w uroczystościach przy Kopcu Kraka. Oglądaliśmy stoiska, kiermasze, podziwialiśmy walecznych rycerzy, którzy prezentowali swoje umiejętności władania mieczem oraz precyzyjne strzelanie z łuku. Można było kupić upominki oraz zjeść smaczną kiełbazę. Pogoda dopisała, wszyscy byli zadowoleni.

 

 


 

Śniadanie Wielkanocne w WTZ

Zgodnie z tradycją odbyło się u nas uroczyste Śniadanie Wielkanocne. W tym roku gościliśmy Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes - pana Tadeusza Skibę oraz członka zarządu panią Ryszardę Rusowicz. Swoją obecnością zaszczycił nas Przewodniczący Rady Dzielnicy VII Miasta Krakowa pan Szczęsny Filipiak. Wśród gości byli również przedstawiciele naszych sponsorów: pani Bożena Bąk z firmy Swedeponic czy pułkownik Zbigniew Ryś z Wojska Polskiego. Śniadanie poprzedziły życzenia wielkanocne składane przez gości oraz uczestników WTZ. Jak co roku czas spędziliśmy w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

 


 

INTEGRA FUTSAL CUP

22 lutego w hali Szkoły Sportowej na os. Handlowym w Noewj Hucie drużyna naszego WTZ, czyli DrimTim wzięła udział w I Zimowym Integracyjnym Turnieju Piłki Halowej "Integra Futsal Cup". Turniej został zorganizowany przez naszych przyjaciół - Warsztaty Terapii Zajęciowej z ul. Truskawkowej w Krakowie. Nasza drużyna walczyła bardzo dzielnie i zajęła IV miejsce, chociaż była szansa nawet na zwycięstwo. W półfinale z gospodarzami imprezy DrimTim prowadził już 2:0, jednak w ostatnich sekundach WTZ Truskawkowa doprowadziła do remisu 2:2, a jej piłkarze lepiej wykorzystywali rzuty karne. Nasza drużyna troszkę rozbita tym wynikiem w meczu o 3 miejsce uległa WTZ Miodowej 0:1. Ogólnie cały turniej przebiegł w atmosferze fair play, zawodnicy i kibice bardzo dobrze się bawili, a nagrody dostały wszystkie drużyny startujące w Integra Futsal Cup.

Zobacz film z Hutnik TV!

 


 

CO NAM W DUSZY GRA

1 lutego 2012 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1 została otwarta wystawa "CO NAM W DUSZY GRA". Prace prezentowali uczestnicy naszego WTZ, a także warsztatów z os.Górali 19. Celem wystawy jest promocja pracy, talentu oraz integracja tych osób z środowiskiem ludzi pełnosprawnych.

 


 

POŻEGNANIE PANI DYREKTOR

W dniu 19 stycznia 2012 roku odbyło się pożegnanie naszej pani dyrektor, Elżbiety Datki. Pani Dyrektor założyła nasze warsztaty, które są miejscem, instytucją do której lubimy codziennie przychodzić, w którym mogliśmy zawsze usłyszeć ciepłe słowo. W pracę włożyła całe swoje serce, dlatego właśnie jesteśmy wdzięczni za te kilkanaście lat pracy.

 

 

 

ROK 2012

 


 

ZMIANA DYREKTORA WTZ!

Musimy z przykrością zawiadomić, że z dniem 31 grudnia 2011 roku na własna prośbę z funkcji Dyrektora WTZ zrezygnowała założycielka i wieloletnia Dyrektor naszego Warsztatu - pani Elżbieta Datka, która pracowała u nas ponad 15 lat. Od dnia 1 stycznia do 30 czerwca 2012 roku obowiązki Dyrektora WTZ pełnić będzie dotychczasowy Zastępca Dyrektora - pani Dorota Batko, która została mianowana na to stanowisko przez Pana Tadeusza Skibę - Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes, czyli naszej jednostki nadrzędnej. Pani Dyrektor Dorocie Batko życzymy samych sukcesów!

Na pierwszym planie Pani Dyrektor Elżbieta Datka, na drugim Pani Dyrektor Dorota Batko.

 


 

WIGILIA W WTZ

21 grudnia zorganizowana została Wigilia. Z tej okazji grupa teatralna działająca na warsztatach przygotowała krótki przedstawienie. Pomimo tremy osób udzielających się artystycznie, wszystko wypadło znakomicie. Następnie głos zabrał prezes - pan Tadeusz Skiba, a później wszyscy składaliśmy sobie życzenia. Na tę okazję pracownia kulinarna przyrządziła barszcz z uszkami, pierogi, rybę oraz ciasta. Na koniec pod choinką znaleźliśmy prezenty - słodycze i kosmetyki.

 


 

AUKCJA PRAC NASZYCH UCZESTNIKÓW

8 grudnia odbyła się aukcja prac uczestników naszych warsztatów. Aukcję poprowadził pan Adam Grzanka z kabaretu Formacja Chatelet. Wystawione były prace m.in. Anny Kudyk, Lucyny Janeczek, Krzysztofa Putanowicza. Cała impreza okazała się strzałem w dziesiątkę, sprzedano wiele prac pomimo niskiej frekwencji zaproszonych gości.

 


 

"STRASZNY DWÓR" W OPERZE KRAKOWSKIEJ

13 listopada wybraliśmy się do Opery Krakowskiej na "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Powstała po upadku powstania styczniowego opera stała się manifestem patriotycznym. Utwór, choć komediowy, zachwyca poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury, jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Powracający z wojny dwaj bracia składają przyrzeczenie pozostania w kawalerskim stanie, ale kiedy poznają piękne panny z sąsiedniego dworu, trudno im otrzymać obietnicy. Spektakl wszystkim bardzo się podobał.

 


 

"SZALONE NOŻYCZKI" W TEATRZE BAGATELA

18 października obejrzeliśmy spektakl "Szalone nożyczki" Samuela Portera w teatrze Bagatela. "Szalone nożyczki" to tytuł niezwykłej komedii kryminalnej z niespodzianką, ale również nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego umiejscowionego w realiach krakowskich, w którym popełnione zostaje tajemnicze morderstwo. Przebieg akcji spektaklu zależy w dużej mierze od publiczności. W Ameryce sztuka nie schodzi z teatralnych afiszy od ponad dwudziestu lat, co uhonorowano wpisem do światowej księgi Rekordów Guinnessa.

 


 

TURNIEJ SIATKÓWKI W CHEŁMKU

W dniach 10 i 17 października w Chełmku odbył się integracyjny turniej siatkówki. Graliśmy z drużynami z innych warsztatów - z Krakowa i okolic. Walka była zacięta, udało nam się zdobyć 3 miejsce. Zadowoleni z miejsca na podium wróciliśmy do Krakowa.

 


 

KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE GAUDIUM

W poniedziałek 3 października zgodnie z tradycją rozpoczęły się kolejne Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium. W kościele na os. Teatralnym ks. Proboszcz Stanisław Pszyniak odprawił mszę świętą. Spotkania artystyczne odbywały się jak zwykle w Nowohuckim Centrum Kultury. Uroczystości rozpoczął prezes Tadeusz Skiba razem z prowadzącym Robertem Wyrodem. Odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego oraz wręczenie upominków jego uczestnikom. Następnie wszyscy zaproszeni goście zjedli uroczysty obiad. We wtorek i środę oglądaliśmy występy grup teatralnych z całego województwa małopolskiego.

 


 

KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU

W dniu 1 października byliśmy w Nowohuckim Centrum Kultury na występie Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. "Galaktikos". Przedstawienie było znakomite, widzowie prawie cały czas się śmiali, a niektórzy nawet płakali. Ten kabaret udowodnił, że można stworzyć mądre i inteligentne przedstawienie pełne dobrego humoru, różniące się od głupich gagów, których nie brakuje w występach oglądanych w telewizji.

 


 

WYCIECZKA DO WĄWOZU HOMOLE

22 września pojechaliśmy na jednodniowy wypad do Wąwozu Homole. Wąwóz ten znajduje się na terenie południowej Polski w Pieninach, a dokładnie w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Ma on ok. 800 metrów, a jego dnem płynie potok Kamionka. Podczas tej wycieczki podziwialiśmy piękne widoki tego wąwozu i oddychaliśmy świeżym powietrzem. Na koniec wybraliśmy się w Szczawnicy do kawiarni , gdzie każdy mógł sobie coś zamówić, a do Krakowa wróciliśmy koło godziny 17.00.

 


 

WYSTAWA "OGRODY POLSKIE, OGRODY JAPOŃSKIE"

W dniu 16 września wybraliśmy się na wystawę "OGRODY POLSKIE, OGRODY JAPOŃSKIE", która została zorganizowana przy ul. Białoprądnickiej 3 w galerii Zajazd. Swoje prace prezentowali m.in. Renata Domagakska, Marta Sobczak- Piętoń, Jerzy Treit. Wystawa została stworzona przez artystów, którzy poprzez swoje prace chcieli dodać nam energii na co dzień i zwrócić uwagę na to co w życiu piękne. Prace, chociaż nieliczne, bardzo nam się spodobały.

 


 

WYSTAWA "KRAKÓW I NIE TYLKO"

Dnia 5 września roku wybraliśmy się na wystawę "KRAKÓW I NIE TYLKO" w kawiarni Cafe ´Szafe´ przy ul. Felicjanek 10. Prace wykonywane były w większości pastelami olejnymi lub suchymi oraz techniką mieszaną. Wystawę otworzył swoim przemówieniem pan Tadeusz Skiba, a później wszyscy zajęliśmy się oglądaniem prac i zajadaliśmy się przygotowanym na tę okazję poczęstunkiem.

 


 

BIĘDZYBRODZIE BIALSKIE

W dniach 22-30 sierpnia część uczestników z WTZ oraz z Grupy Wsparcia była na letnim wyjeździe w Międzybrodziu Bialskim. Mieszkaliśmy w komfortowych domkach wyposażonych w salon, kuchnię oraz toaletę z umywalką i prysznicem. Pogoda była bardzo dobra, każdego dnia świeciło słońce, temperatura była wysoka. Gotowaliśmy sobie smaczne potrawy, takie na które mieliśmy ochotę i w odpowiednich ilościach. Byliśmy na wycieczkach w Muzeum Browaru Żywiec, na górze Szyndzielnia oraz na górze Żar. Góra Żar stanowi jedną z najciekawszych atrakcji, można wyjechać kolejką szynową lub wejść pieszo. Na szczycie znajduje się elektrownia wodna, tor saneczkowy, wyciągi narciarskie. U podnóża góry znajduje się lotnisko, obserwowaliśmy jak samoloty holują szybowce, które na odpowiedniej wysokości się odpinały i latały samodzielnie. Ponadto chodziliśmy na spacery, przeważnie nad jezioro, pływaliśmy rowerami wodnymi, graliśmy w siatkówkę i piłkę nożną. Wyjazd był bardzo udany, a podróż ok. 90 km nie była męcząca.

 


 

WYCIECZKA DO DOBCZYC

W dniu 7 lipca część uczestników naszych warsztatów pojechała busem na wycieczkę do Dobczyc. Pogoda była dobra. Zwiedziliśmy zamek oraz skansen, w których znajdowały się różne ciekawe przedmioty i zabytki związane z regionem od czasów dawniejszych do współczesnych. Bardzo nam się podobała wystawa obrazów oraz mozaiki na zamku. Oglądaliśmy zaporę i jezioro Dobczyckie. Byliśmy też w cukierni i odpoczywaliśmy nad Rabą.

 


 

VI INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
"NA ZIELONEJ MURAWIE"

W dniach 21 oraz 28 czerwca jak co roku organizowaliśmy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej "Na Zielonej Murawie", w których brało udział kilkanaście zespołów. Cała impreza odbywała się na stadionie Zwierzynieckim. Walka była zacięta, wszyscy starali się wypaść jak najlepiej. Jeśli chodzi o posiłki podczas zawodów , to oprócz ciastek, drożdżówek została podana prawdziwa wojskowa grochówka. Nasza drużyna DRIMTIM nie zajęła miejsca na podium, chociaż koledzy naprawdę się angażowali. Na kolejne zawody musimy teraz jeszcze poczekać, a pamiątką z tej imprezy zostaną dla nas zdjęcia. Warto również wspomnieć, że kibice dopisali, a pogoda była udana.

Serdecznie zapraszamy na stronę TURNIEJU!

 


 

Wystawa Rękawka

W czerwcu miała miejsce wystawa prac uczestników naszych warsztatów w Galerii Rękawka. Swoje prace prezentowali m.in. Katarzyna Grabka , Anna Kudyk, Piotr Ryżak, czy Brygida Skrzypek.
Na tę okazję zaproszony został Pan Tadeusz Skiba - Prezes naszego Stowarzyszenia Gaudium et Spes, który wygłosił krótką przemowę. Później mogliśmy już podziwiać dzieła naszych kolegów i koleżanek.

 

 


 

Bronowianka 2011

Podczas XII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" 28 maja 2011 roku na obiektach K.S. Bronowianka odbyły się zawody sportowe. Rywalizowaliśmy w ping-ponga, a także piłkę nożną. Nasza drużyna DrimTim zdobyła V miejsce. W tenisie stołowym wśród kobiet I miejsce zdobyła Katarzyna Kućmierz, wśród mężczyzn II miejsce zdobył Leszek Dukała, a III Jerzy Rogowiec. Na koniec zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, którymi pochwaliliśmy się w WTZ.

 

 


 

Dzień sportowy imienia Tadeusza Piekarza w Harbutowicach

W dniu 12.05.2011r. pojechaliśmy na zawody integracyjne do Harbutowic. Pojechała grupa z WTZ ci którzy brali udział w zawodach. W tym ośrodku zostały zorganizowane różnorodne konkurencje w różnych kategoriach. Pierwszą rywalizację był bieg przełajowy w którym udało się zdobyć drugie miejsce dla naszych Warsztatów przez Krzysztofa Brożka. Innym etapem zawodów były konkurencje drużynowe na które składały się między innymi przeciąganie liny, rzuty do celu, skoki w dal i konkurencja łączona z przygotowaniem z materiałów ekologicznych dowolnego pojazdu. W konkurencji przeciągania liny zdobyliśmy pierwsze miejsce. Po przerwie w której była zupa programowo odbyło się Nabożeństwo Majowe. Również był też konkurs plastyczny w którym rywalizował z naszych Warsztatów Krzysztof Putanowicz. Zajął pierwsze miejsce. Na koniec było wręczanie nagród i wyróżnień. Wszyscy odjechaliśmy około godziny 18:30.

 

 

 


 

Śniadanie Wielkanocne w WTZ

Zgodnie z tradycją odbyło się u nas uroczyste Śniadanie Wielkanocne. W tym roku gościliśmy Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes - pana Tadeusza Skibę, Wiceprezes - panią Jolantę Janas i członka zarządu panią Ryszardę Rusowicz. Swoją obecnością zaszczycił nas nowy Przewodniczący Rady Dzielnicy VII Miasta Krakowa pan Szczęsny Filipiak. Wśród gości byli również przedstawiciele naszych sponsorów z firm Brave Brain i Swedeponic. Śniadanie poprzedziły życzenia wielkanocne, składane przez gości oraz uczestników WTZ. Jak co roku czas spędziliśmy w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

 

 

 


 

Mecz Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok

W niedzielę 3 kwietnia dzięki współpracy z Wisłą Kraków byliśmy na meczu ekstraklasy! Wisła Kraków podejmowała wicelidera Jagiellonię Białystok. Mecz zaczął się o godz. 14.45, a że była piękna, słoneczna pogoda, bardzo przyjemnie oglądało się zmagania piłkarzy przy ogłuszającym dopingu kibiców. Sami daliśmy się porwać emocjom i dopingowaliśmy krakowskich piłkarzy! Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Wisły, która pewnym krokiem zmierza po mistrzostwo Polski.

Relacja z meczu

 

 


 

Dzień Kobiet w WTZ

W dniu 8 marca 2011 roku w naszym Warsztacie uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Naszym paniom wręczyliśmy kwiaty i złożyliśmy życzenia. Po tym mieliśmy poczęstunek i niespodziankę w postaci pizzy. Wszystko odbywało sie przy muzyce i trochę tańczyliśmy. Był bardzo miło. Zobaczymy, jak nasze kobiety odwdzięczą się we wrześniu na Dzień Chłopaka?...

 


 

Wystawa prac plastycznych uczestników WTZ

 

W dniu 10 marca o godzinie 16:00 w Czytelni Naukowej Krakowskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników WTZ.
Biblioteka z
najduje się w Krakowie przy ul. Królewskiej 59 (obok Biprostalu).
Wystawa otwarta będzie do 30 kwietnia 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy!!!

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA WYSTAWY!

 


 

Kółko szachowe i siłownia

W lutym 2011 roku wznowiliśmy zajęcia kółka szachowego oraz zajęcia sportowe na siłowni. W ramach kółka szachowego spotykamy się raz w tygodniu na dwie godziny i gramy w szachy. W zajęciach kółka uczestniczy około 6-8 osób. Natomiast w zaprzyjaźnionych Warsztatach Terapii Zajęciowej na ul. Emaus jest siłownia i w ramach współpracy korzystamy z niej raz w tygodniu. Przez dwie godziny ćwiczymy pod czujnym okiem Remigiusza.

 

Kółko szachowe

 

 

Siłownia

 


 

Zakopane 2011

Na wycieczkę wyjechaliśmy 14 lutego. Pierwsza grupa uczestników zabrała się już przed godziną 8:00. Do Zakopanego, naszego ośrodka wypoczynkowego Jaskółka dojechaliśmy tuż po godzinie 10:00. Potem był czas na rozpakowanie i ruszyliśmy na pierwszy spacer. Podczas pobytu byliśmy m.in. na Gubałówce, Dolinie Kościeliskiej, Muzeum Tatrzańskim, a także cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. W trakcie wycieczki mała grupa wybrała się na narty, a w czwartek było wyjście do Parku Wodnego. W przedostatni dzień mieliśmy wyjście na kolację do restauracji, gdzie każdy z nas mógł sobie coś zamówić. Posiłek umilała nam góralska kapela. W ośrodku można było skorzystać z ping-ponga, bilarda, sauny, solarium oraz siłowni. Posiłki wydawane przez kuchnię były bardzo smaczne, a nam na koniec było bardzo żal, że już musimy opuścić Zakopane.

 


 

Wyjście do kina na film "Jak zostać królem"

W trakcie pobytu większości uczestników i pracowników w Zakopanem w Warsztacie odbywały się normalne zajęcia w pracowniach. W ramach zajęć w dniu 15 lutego byliśmy w kinie na filmie "Jak zostać królem".

Jak zostać królem

 


 

Zabawa karnawałowa w NCK

W dniu 3 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się zabawa karnawałowa. Impreza zorganizowana została dla uczestników i pracowników wszystkich instytucji naszego stowarzyszenia Gaudium et Spes. Bal karnawałowy rozpoczął swoim przemówieniem nasz Prezes, czyli pan Tadeusz Skiba. Po krótkiej przemowie uczestnicy zabawy zatańczyli Poloneza. Później tańczyliśmy i próbowaliśmy smakołyków, jakie serwowała nam obsługa, czyli uczniowie szkoły gastronomicznej. Zabawa trwała do godziny 20:00. W bardzo dobrych nastrojach rozeszliśmy się do domów.

ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK
ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK
ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK
ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK
ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK
ZABAWA KARNAWAŁOWA W NCK

 


 

Śpiewanie kolęd w WTZ

W dniu 19 stycznia w naszych Warsztatach odbył się wieczór kolęd z udziałem naszych uczestników, członków grupy wsparcia, pana grającego na gitarze oraz Prezesa naszego Stowarzyszenia Gaudium et Spes i oczywiście terapeutów. Wszyscy śpiewali kolędy przy poczęstunku złożonym ze słodkich wypieków oraz kawy i herbaty. Bardzo interesujący był też występ naszego kółka teatralnego. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i podtrzymało zanikającą tradycję śpiewania kolęd.

Œpiewanie kolęd w WTZ
Œpiewanie kolęd w WTZ
Œpiewanie kolęd w WTZ
Œpiewanie kolęd w WTZ
Œpiewanie kolęd w WTZ
Œpiewanie kolęd w WTZ

 

 

ROK 2011

 


 

Zabawa Sylwestrowa

W dniu 30 grudnia mieliśmy w WTZ Zabawę Sylwestrową. Bawiliśmy się przy ciekawej muzyce, a także próbowaliśmy wyśmienitych przysmaków, które przygotowała pracownia kulinarna. Jak na Sylwestra przystało o godzinie 12.00 wypiliśmy po lampce szampana (oczywiście bezalkoholowego). Później wielu z nas pomagało przy przywróceniu porządku w kuchni i na sali głównej. Wszyscy rozeszliśmy się w dobrych humorach do swoich domów. Zabawa była bardzo udana.

Zabawa Sylwestrowa
Zabawa Sylwestrowa
Zabawa Sylwestrowa
Zabawa Sylwestrowa
Zabawa Sylwestrowa
Zabawa Sylwestrowa

 


 

Spotkanie Wigilijne 2010

22 grudnia uczestniczyliśmy w uroczystym Spotkaniu Wigilijnym w Nowej Hucie w kościele na osiedlu Szklane Domy. Organizatorem tej uroczystości było Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes. W spotkaniu brali udział uczestnicy i pracownicy wszystkich instytucji, które działają przy Stowarzyszeniu. Spotkanie odbyło się w miłej i kulturalnej atmosferze. Oprócz tradycyjnych dań wigilijnych, które podawane były przez uczniów szkoły gastronomicznej, mieliśmy możliwość obejrzenia ciekawie zorganizowanej części artystycznej, w której wystąpiła m.in. grupa teatralna z naszego WTZ. Uroczystość uświetnił swoim przemówieniem o. Niward Karsznia, szczególnie zasłużony dla naszego stowarzyszenia.

Spotkanie Wigilijne 2010
Spotkanie Wigilijne 2010

 


 

Pokaz firmy Swedeponic

W dniu 18 listopada w naszym WTZ mieliśmy pokaz firmy "Swedeponic", która zajmuje się ziołami. Było kilku kucharzy ze szkoły kulinarnej, a także pani, która temu wszystkiemu przewodniczyła. Zalecali oni kuchnię z ziołami i przyprawami, miedzy innymi bazylię, oregano i czosnek oraz pewien rodzaj okrągłego groszku. Pani firmy Swedeponic omówiła zalety ziół i przypraw w domowej kuchni.Później wszystkie pracownie pod okiem kucharzy przygotowywała różne specjały z dodatkiem tych przypraw. Wszyscy krzątali się z zapałem. Była radosna atmosfera, a wynikiem tego były smakowite przekąski. Otrzymaliśmy też drobne upominki, między innymi ładne długopisy z tej firmy. Później pożegnaliśmy się z przedstawicielami firmy "Swedeponic". Na końcu było wielkie sprzątanie, po którym wszyscy z radosnym nastrojem rozeszli się do domów.

 

 


 

Mityng Pływacki w Chrzanowie

Dnia 21 października 2010 roku odbył się IX Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka w Chrzanowie. Na zawody pojechaliśmy naszym samochodem - czterech zawodników i trzech kibiców. Rywalizacja pomiędzy poszczególnymi Warsztatami była dość zawzięta i mocna. Jerzy zajął dwa pierwsze miejsca: stylem dowolnym na 50 i 25 metrów. Krzysztof zajął piąte miejsce, Aleksander drugie, a Ewa trzecie miejsce. W sztafecie zajęliśmy pierwsze miejsce. Wygraliśmy wspaniałe nagrody dla WTZ: m.in. kuchenkę mikrofalową i odkurzacz. Wszyscy byli z nas dumni i zadowoleni.

 


 

V INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ "NA ZIELONEJ MURAWIE"


W dniu 30 września 2010 roku w godzinach 8.00 - 17.00 na boisku K.S. Zwierzyniecki w Krakowie odbył się V Integracyjny Turniej Piłki Nożnej NA ZIELONEJ MURAWIE, który organizowany jest dla osób z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności, m.in. po kryzysach psychicznych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Pomysłodawcą turnieju jest Jakub Pławny - terapeuta zajęciowy z Warsztatu Terapii Zajęciowej z ul. Królowej Jadwigi w Krakowie działającego przy Stowarzyszeniu Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes. Przy organizacji i obsłudze całego przedsięwzięcia biorą jednak udział wszyscy pracownicy WTZ. Na turniej zapraszane są instytucje z terenu całej Małopolski zajmujące się rehabilitacją i terapią zajęciową osób niepełnosprawnych, a w drużynach występują zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie czy terapeuci. Rozgrywki odbywają się od 2006 roku na stadionie Zwierzynieckiego Klubu Sportowego w Krakowie. Celem turnieju jest stworzenie osobom niepełnosprawnym możliwości rozwijania pasji sportowych, które stymulują ich rozwój fizyczny oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. Udział w rozgrywkach daje zawodnikom wiele satysfakcji i pozwala na zaprezentowanie swoich możliwości i umiejętności przed szerszym gronem kibiców. Poprzez wspólne działanie uczy też współzawodnictwa opartego na zasadach fair play. Podczas rozgrywek podkreślany jest fakt, iż już sam udział w nich, niezależnie od osiągniętego wyniku, jest sukcesem wszystkich uczestników. Bardzo ważne jest też, że każda z osób, zarówno aktywnie biorąca udział w rozgrywkach, jak i wspierająca osoby grające w roli kibica, ma w trakcie turnieju okazję do doświadczenia radości z osiąganych sukcesów, jak też nauczenia się radzenia sobie z porażką oraz zrozumienia i szacunku dla przeciwnika. Istotnym celem turnieju jest też popularyzacja piłki nożnej wśród osób niepełnosprawnych, w szerszym kontekście popularyzacja ruchu na świeżym powietrzu oraz integracja różnych środowisk wokół wspólnej idei. Wspomaga nas wiele instytucji i firm prywatnych, którym chcieliśmy w tym miejscu bardzo podziękować - w imieniu organizatorów i przede wszystkim uczestników. Zapraszamy do działów SPONSORZY i PATRONI - bez nich nie udało by się zorganizować turnieju!

 

Serdecznie zapraszamy na stronkę turnieju

 

 


 

Wyjazd do Luboradzy

W dniach od 5 do 11 lipca 2010 r. większość uczestników naszych warsztatów wypoczywała na wczasach w Luboradzy. W luksusowym ośrodku, położonym nad samym brzegiem jeziora, mieliśmy do dyspozycji basen, jacuzzi, bilard i siłownię. Mieliśmy też możliwość pływania na rowerkach wodnych, łódce lub kajaku. Zwiedzaliśmy Połczyn Zdrój, Borne Sulinowo oraz Kołobrzeg. Pogoda była bardzo dobra, wyżywienie znakomite, więc wypoczynek był bardzo udany i żałowaliśmy tylko tego, że trwał tak krótko.

 

 


 

Zabawa wakacyjna

Po powrocie z urlopu w dniu 19 sierpnia 2010 r. urządziliśmy w naszych warsztatach zabawę wakacyjną. Tańczyliśmy i relaksowaliśmy się po urlopie przy dobrej muzyce na bardzo ładnie udekorowanej sali. Był też smaczny poczęstunek przygotowany przez pracownię kulinarną. Zabawa była przednia, więc musimy częściej organizować podobne imprezy.

 


 

IV INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ "NA ZIELONEJ MURAWIE"

W dniu 10 września 2009 roku na boisku K.S. Zwierzyniecki w Krakowie przy ul. Na Błoniach 1 odbył się IV INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ "NA ZIELONEJ MURAWIE".
W turnieju wystartowało dwanaście dziesięcioosobowych drużyn z ośrodków zajmujących się rehabilitacją i terapią zajęciową osób niepełnosprawnych z terenu całej Małopolski. W drużynach wystąpili zarówno uczestnicy (osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności, m.in. po kryzysach psychicznych oraz z niepełnosprawnością intelektualną), jak i opiekunowie czy terapeuci.
Patronem turnieju została Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec, patronem medialnym był TVP Oddział Kraków, a patronami sportowymi: M.K.S. Cracovia S.A., Wisła Kraków S.A. oraz Małopolski Związek Piłki Nożnej. Wspomagało nas wiele instytucji i firm prywatnych, dzięki czemu każdy uczestnik zawodów został nagrodzony rzeczowo bez względu na osiągnięty wynik. Podczas zakończenia turnieju nagrody rozdawali zawodnicy pierwszoligowego klubu M.K.S. Cracovia S.A., co zapadło w pamięci wszystkich uczestników i zmotywowało do dalszej pracy i treningów.
Zwyciężyła drużyna DrimTim, czyli Warsztatu Terapii Zajęciowej z ul. Królowej Jadwigi z Krakowa, która pokonała w finale drużynę WTZ z ul. Truskawkowej 2:0. Oprócz zwycięskich drużyn nagrodzeni zostali również: najlepszy piłkarz, król strzelców, najlepszy bramkarz oraz najlepsi kibice. Podczas turnieju organizatorzy zapewnili opiekę medyczną, ciepły posiłek w postaci fasolki oraz drożdżówki i pączki, kawę lub herbatę, wodę mineralną. Cały turniej udokumentowany został przez profesjonalnego kamerzystę oraz fotografa, a prowadzony był przez wysokiej klasy komentatora.


Zapraszamy na STRONKĘ TURNIEJU !!!

 


 

Śniadanie Wielkanocne

Zgodnie z tradycją odbyło się u nas Śniadanie Wielkanocne. Gościliśmy w tym roku Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes - pana Tadeusza Skibę, Wiceprezes - panią Jolantę Janas oraz przedtawicieli Rady Dzielnicy VII Miasta Krakowa: Przewodniczącego - pana Andrzeja Hawranka oraz członka tejże Rady pana Krzysztofa Kowalskiego. Śniadanie poprzedziły życzenia wielkanocne, składane przez gości oraz uczestników WTZ, zostały też odczytane fragmenty Pisma Świętego. Reportaż fotograficzny z tego wydarzenia prezentujemy poniżej:

 

 


           

Dzień Kobiet w WTZ

Jak co roku, w Warsztacie uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Ze względu na to, że ósmy marca wypadał w sobotę, w tym roku uroczystości odbyły się w piątek. Męska część personelu i uczestników przygotowała poczęstunek - frytki, fileta ze szczupaka (!) i sałatkę, a kobiety w ramach rewanżu postawiły lody. Po konsumpcji wystąpiły Angela i Zdzisława - to znaczy przebrani: Kuba i Remik, którzy przygotowali skecz pt. "Jak wyrywać Romełów". Śmiechu było co niemiara... ;-)

Zobacz film "Jak wyrywać Romełów"

 


 

Remont pomieszczeń warsztatów

Na przełomie grudnia i stycznia odbył się kapitalny remont kuchni i przejścia między szatnią a kuchnią. Działalność uczestników warsztatów z konieczności odbywała się na zewnątrz. Odbyliśmy wtedy wycieczki do Muzeum Narodowego do kawiarni krakowskich, kina, Muzeum Historycznego na ul. Królowej Jadwigi, hotelu "Na wzgórzach". Zdjęcia z trwania samego remontu prezentujemy poniżej:

 

                  

 


 

Zabawa sylwestrowa 2007

30 grudnia mieliśmy zabawę sylwestrową w pomieszczeniu warsztatów. Odbyły się tańce i "swawole":

 

   

 


 

Wycieczka do kopalni soli w Bochni

21.01.2008 obyliśmy wycieczkę do kopalni soli w Bochni. Mieliśmy okazję zwiedzać kopalnie z przewodnikami. Poznaliśmy historię kopalni i zobaczyliśmy eksponaty, które ilustrowały tę historię. Zwiedziliśmy kaplicę św. Kingi i meandry korytarzy. Poznaliśmy legendę o św. Kindze, związanej z założeniem kopalni. Odwiedziliśmy dawną stajnię gdzie swój postój miały konie pracujące w kopalni. Mieliśmy także okazje rozegrać mecz piłki nożnej w kopalnianej sali sportowej. Fotoreportaż z wycieczki prezentujemy poniżej:

 

Copyright © 2008-2016 KUBA PŁAWNY