O nas
Warsztat Terapii Zajęciowej działa od 1997 roku. Zajęcia prowadzone są przez terapeutów zajęciowych, a naszym podopiecznym zapewniamy pomoc psychologa, fizjoterapeuty i opiekę socjalną.
Warsztat Terapii Zajęciowej działa od 1997 roku. Jednostką prowadzącą jest Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes w Krakowie. Warsztat Terapii Zajęciowej finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazywanych za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Warsztat czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. W zajęciach może uczestniczyć 35 osób. Zajęcia prowadzone są przez terapeutów zajęciowych, a naszym podopiecznym zapewniamy również pomoc psychologa, fizjoterapeuty i opiekę socjalną.
W zajęciach warsztatowych uczestniczą osoby po kryzysach psychicznych. Udział w zajęciach jest specyficznym treningiem umiejętności społecznych, dzięki któremu można utrzymać na stałym poziomie zdolność do wykonywania czynności dnia codziennego, uczy samodzielności i umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej. WTZ jest kolejnym etapem rehabilitacji i przygotowania do podjęcia zatrudnienia. Osobom zmotywowanym do podjęcia pracy pomagamy w znalezieniu odpowiedniego stażu lub praktyki zawodowej.
Dla każdego uczestnika opracowany jest roczny Indywidualny Program Rehabilitacji, który realizowany jest w poszczególnych pracowniach WTZ. Zajęcia trwają cztery miesiące, następnie uczestnik przechodzi do innej pracowni, gdzie kontynuowany jest proces rehabilitacji. W Warsztacie działają pracownie: marketingu i reklamy, komputerowa i urządzeń biurowych, artystyczna, rękodzieła, stolarsko-konserwatorska, gospodarstwa domowego
i umiejętności społecznych. W placówce odbywają się również zajęcia dodatkowe, np. język hiszpański, kółko sportowe i zajęcia fizjoterapeutyczne. Ze względu na specyfikę choroby psychicznej, bardzo ważnym elementem w procesie rehabilitacji jest aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, kontakt z kulturą i sztuką. Placówka umożliwia to uczestnikom poprzez wyjazdy rehabilitacyjne, wycieczki, wyjścia do muzeów, teatrów, kin itp.
W Warsztacie realizowany jest program Zajęć Klubowych, finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym biorą udział osoby oczekujące na przyjęcie do WTZ lub osoby, które opuściły Warsztat i podjęły zatrudnienie.